StoryEditor

Jak przebiegła Opolagra 2024? Rolnicze innowacje na 42 hektarach

Opolagra 2024 zgromadziła ponad 350 wystawców z 9 krajów. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 7-9 czerwca, przyciągnęło tysiące odwiedzających zainteresowanych nowoczesnym rolnictwem.
10.06.2024., 14:06h

19. edycja trzydniowych targów rolniczych Opolagry okazała się wyjątkowo udana, gromadząc 7-9 czerwca ponad 350 wystawców z 9 krajów. Wystawcy zajęli ponad 42 hektary, co odpowiada rozmiarom z 2016 roku. Prezes zarządu DLG Agro Food Mariusz Jabłoński podkreślał znaczenie tegorocznej edycji:

- Oczekujemy, że w ciągu trzech dni trwania wydarzenia odwiedzi nas około 40 tysięcy osób – powiedział Mariusz Jabłoński, prezes zarządu DLG Agro Food i organizator Opolagry.

Zobacz też: 32. Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Kościerzynie: Spotkanie tradycji z nowoczesnością

Zlot klasycznych maszyn John Deere

Jedną z głównych atrakcji targów rolniczych była MaszynErazlot klasyków marki John Deere. Wydarzenie przyciągnęło nie tylko kolekcjonerów, którzy wystawili ponad 30 maszyn, z których najstarsze pochodzą z 1920 roku, ale również miłośników starych maszyn rolniczych, którzy mieli okazję zobaczyć, jak te zabytkowe modele nadal funkcjonują. 

- Posiadamy ponad 30 maszyn, które ich właściciele-kolekcjonerzy zdecydowali się zaprezentować podczas Opolagry. Niektóre z nich zostaną uruchomione, aby zademonstrować ich sprawność – dodał Jabłoński.

Wystawa bydła i nowoczesne technologie

W ramach Opolagry odbyła się również imponująca wystawa bydła, zorganizowana przez Opolski Związek Hodowców Bydła. Jak powiedział Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła, wystawa bydła była największa w historii tego wydarzenia.

image

Minikowo zaprasza na AGRO-TECH! Dołącz do tysięcy rolników i ekspertów

Pokazy i Prezentacje

Podczas pierwszego dnia odbyły się liczne pokazy maszyn rolniczych, w tym pokazy zielonkowe, opryskiwaczy i rozsiewaczy nawozów. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć cały proces technologiczny – od koszenia, przez zgrabianie, przetrząsanie, po prasowanie.

- Postęp technologiczny jest nieunikniony, a nowoczesne maszyny stają się coraz bardziej zaawansowane. Nowoczesna uprawa wymaga dysponowania nowoczesnym sprzętem, jeśli chcemy osiągnąć maksymalne plony – zauważył rolnik ze Szczytów Norbert Łopata.

Władze lokalne, w tym burmistrz Gogolina Krzysztof Reinert, podkreślają, że organizacja wydarzenia przebiegła sprawnie. 

- Cieszymy się, że udało się powrócić do sytuacji sprzed pandemii. Gmina Gogolin jest przygotowana, aby przyjąć co najmniej dwa razy więcej odwiedzających niż zwykle – powiedział Reinert.

Jak zauważył Krzysztof Piech, rolnik z Igłowic, zainteresowanie wydarzeniem nie słabnie. Opolagra 2024 potwierdziła swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń rolniczych w Polsce, przyciągając wystawców i odwiedzających z kraju i zagranicy. Wydarzenie umożliwiło rolnikom zapoznanie się z najnowszymi technologiami i innowacjami, które mają potencjał zrewolucjonizować branżę rolniczą.

dr Mariusz Drożdż

oprac. mkh

Fot. Jan Beba

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 05:17