StoryEditor

Ważą się losy glifosatu. Czy po raz kolejny zezwolenie zostanie odnowione?

W lipcu 2023 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE ma opublikować wyniki naukowej oceny herbicydu – glifosatu. W związku z tym czekamy na finał, gdzie zostanie zdecydowane, czy zezwolenie zostanie odnowione.
30.06.2023., 13:06h
W lipcu tego roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować ostateczną ocenę naukową na temat glifosatu. Na jej podstawie Komisja Europejska ma podjąć decyzje o dalszych losach tej substancji czynnej. Przygotowany zostanie projekt rozporządzenia, na podstawie którego dowiemy się, czy na koniec roku zezwolenie na stosowanie glifosatu będzie odnowione.

AGG – Grupa oceniająca glifosat

Państwa członkowskie Unii Europejskiej, ze względu na dużą liczbę badań, które mają zostać poddane ocenie, powołały grupę wspólnych sprawozdawców ds. glifosatu (AGG). Grupa ta składa się z Francji, Węgier, Holandii oraz Szwecji. Dokumentacja ta składa się z ponad 1500 badań i ocenia ponad 12 000 artykułów naukowych.

Decyzja w sprawie glifosatu

Komisja Europejska na podstawie głosowania podejmie decyzję w sprawie zatwierdzenia glifosatu, najpóźniej do grudnia 2023 roku.

Bernat Patrycja
Źródło: agrarheute
Fot: Bernat Patrycja
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:05