Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Woda blokuje przekazanie gospodarstwa rolnego

Obrazek

Nowe Prawo wodne to nie tylko ograniczenia związane z programem azotanowym, ale też ograniczenie w obrocie gruntami. Oto ciekawy przypadek naszego Czytelnika.

Grzegorz Ignaczewski5 marca 2019, 12:00
Sprawa dotyczy przekazania gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi nieruchomość rolna, której część zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów i budynków stanowią wody płynące (WP). Nasz Czytelnik został poinformowany przez notariusza, że w takiej sytuacji nie ma możliwości przekazania gospodarstwa następcy do czasu wyłączenia z tejże działki części oznaczonej jako wody płynące i przekazania jej na rzecz Wód Polskich. Ponieważ sam zainteresowany wędrował od urzędu do urzędu, nie mogąc ustalić, co powinien w tej sytuacji zrobić, zapytaliśmy w Wodach Polskich, jak ta kwestia jest uregulowana w prawie.
Płynące należą do państwa
Jak potwierdziła nam Sylwia Popławska z biura prezesa Wód Polskich, państwowa własność wód płynących i pokrytych nimi gruntów obowiązuje od wejścia w życie ustawy Prawo wodne z 1962 r. Kolejne regulacje potwierdzały ten stan, szczególnie ustawa Prawo wodne z 2001 r., jak i obecna ustawa z 2017 r., które doprecyzowały jedynie fakt, że grunty pod wodami płynącymi nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. Tak więc notariusz w tej sytuacji zachował się zgodnie z przepisami. A co powinien zrobić zainteresowany rolnik? gi

Ciąg dalszy artykułu znajdziecie w najnowszym marcowym wydaniu top agrar Polska od str. 34.

Nie masz prenumeraty? Zamów bezpłatny egzemplarz!
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)