Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła kolejny tydzień w dół. Kiedy stawki pójdą w górę?

Obrazek

Ceny w skupie bydła niestety kolejny tydzień spadają. Z jednej strony to standardowy trend przed Świętami Wielkanocnymi. Stawki spadły o kilkadziesiąt gr/kg w kl. R. Z czego to wynika i kiedy można się spodziewać wzrostu cen?

Dorota Kolasińska4 kwietnia 2023, 13:54

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Nie tylko w Polsce trend dotyczący cen bydła jest spadkowy. Ten sam problem mają nasi sąsiedzi oraz inne kraje w UE. Według Meat Market Observatory średnie ceny bydła mięsnego w klasie R spadły o 2,75% (do 4,97 euro/kg), najsilniejsze spadki są notowane w przypadku młodych byków, bo wyniosły 3,52% (0,17 euro/kg). To duża zmiana w europejskich notowaniach, które zwykle są w miarę stabilne. 

Według VEZG w tym tygodniu niemieckie ubojnie płacą średnio za młode byki 4,7 euro za kg w klasie R. Podaż młodych buhajów jest nadal dość wysoka. Popyt ze strony rzeźni jest natomiast spokojny. Nadal występuje nadwyżka zwierząt gotowych do uboju, ale powoli się one zmniejsza. W porównaniu z poprzednim tygodniem cena ponownie spadła o 5 centów za kg wbc.

Ceny skupu bydła MRiRW (20-26 marca br.)

Według MRiRW w ubiegłym tygodniu krajowe zakłady ubojowe ustaliły średnie ceny bydła mięsnego na poniższym poziomie:

  • ceny krów w wadze żywej na poziomie 8,97 zł/kg i 18,40 zł/kg w wadze poubojowej
  • ceny byków w wadze żywej na poziomie 11,68 zł/kg i 21,9 zł/kg w wadze poubojowej (ceny byków spadły o 1,3 %)
  • ceny jałówek w wadze żywej na poziomie 11,53 zł/kg i 22,26 zł/kg w wadze poubojowej

Z notowań cen bydła MRiRW wynika, że najwięcej za byki w wieku 12-24 mce w wadze poubojowej płaciły ubojnie na południu Polski, bo nawet powyżej 22,13 zł/kg. 

Aktualne ceny skupu bydła mięsnego w Polsce

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy. Ceny byków w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadły o 50 gr/kg w klasie R. Zakłady ubojowe zmagazynowały odpowiednią ilość surowca na rynek zagraniczny i krajowy w okresie przedświątecznym, więc żywiec nie jest mocno poszukiwany. W krajowych skupach spadła również cena jałówek, nieco mniej niż byków, bo o około 30 gr/kg w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Według skupujących trend spadkowy cen bydła może potrwać przez około 3 tygodnie. Po Świętach Wielkanocnych są możliwe niewielkie wzrosty cen, ale rynek ruszy z podwyżkami dopiero po 20 kwietnia br., gdyż znów zakłady rozpoczną ubój rytualny i będzie większe zapotrzebowanie na żywiec wołowy. Hodowcy, którzy mają taką możliwość przetrzymują jeszcze bydło i czekają na lepsze ceny. 

Według krótkoterminowej prognozy Komisji Europejskiej opublikowanej w marcu br. produkcja wołowiny w UE na koniec 2023 r. może być o 1,6% mniejsza niż w 2022 r. i wynieść 6,6 mln ton, co związane będzie z utrzymującą się spadkową tendencją w pogłowiu bydła. Z jednej strony to niezbyt dobra informacja, z drugiej dla wytrwałych może to być szansa na stabilne i wysokie ceny. Jednak nie tylko to będzie decydować, ale również koszty. Im niższe koszty produkcji, tym większa presja na obniżki ze strony zakładów. 

- Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,90 zł/kg oraz 8,20 zł/kg na koniec 2024 r. - prognozują analitycy Credit Agricole. 

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)