StoryEditor

24 roboty doją 800 krów o stałych porach. Jak to działa?

  Klaus Jakobsen widzi swoją przyszłość w hodowli bydła mlecznego. Ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników zdecydował się na dojenie partiami. Aż 24 roboty udojowe doją 800 krów o stałych porach.
08.09.2023., 16:09h

Na farmie Klausa Jakobsena 24 roboty doją 800 krów dwa razy dziennie o stałych porach. Za dojenie odpowiada jeden pracownik. To największy system, jaki firma DeLaval stosuje na całym świecie.

W maju tego roku gospodarstwo rozpoczęło dojenie 830 krów przy pomocy 24 robotów udojowych DeLaval VMS V310. „Podczas doju nie było żadnych problemów” – wyjaśnia kierownik fermy. Już po siedmiu dojach wystarczyła jedna osoba, aby wydoić całe stado.

Klaus Jakobsen kupił w 2019 r. gospodarstwo w Danii i powiększył je o nową oborę na 800 krów. W ciągu najbliższych pięciu lat chce zwiększyć stado.

Obsługą krów zajmuje się ośmiu pracowników, a dwóch kolejnych zajmuje się uprawą roli. „Robot może wykonać siedem dojów na godzinę” – mówi rolnik Klaus Jakobsen. Dzienna wydajność gospodarstwa wynosi 33 kg/krowę, średnia wydajność stada wynosi 10 000 kg/krowę rocznie przy zawartości tłuszczu 6,12% i białka 4,35%.

Systematyczność doju

Proces doju przebiega w ten sposób, że osoba odpowiedzialna za dojenie otwiera bramki na poczekalnię i w trakcie doju czyści stanowiska. Dzięki paszy treściwej, która znajduje się w robotach krowy wchodz...

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 19:18