StoryEditor

Hodowczyni, która sama obsługuje i zarządza stadem 250 krów! Jak to robi?

Samodzielnie obsługuje i zarządza stadem ok. 250 krów dojnych! Odwiedziliśmy oborę w Holandii, gdzie hodowczyni postawiła na automatyzację i dobrostan krów.
26.09.2023., 14:09h

Królestwo Niderlandów to jeden z największych producentów mleka w UE. Wraz z Niemcami, Francją, Włochami i Polską znajduje się w pierwszej piątce dostawców tego regionu świata. Hodowcy w Holandii utrzymują ok. 1,6 mln krów mlecznych w ok. 18 tys. gospodarstw mlecznych (wg danych NZO). Od czerwca 2022 r. do maja 2023 r. wyprodukowali oni łącznie ok. 13,9 mln ton mleka, tj. o 3,4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (w 2021 r. produkcja wyniosła 13,6 mln ton mleka; wg danych Eurostatu) i to pomimo ograniczeń związanych z dużą koncentracją hodowli bydła. W jaki sposób udało się poprawić efektywność pracy? Poniżej przykład jednego z rodzinnych gospodarstw, które odwiedziliśmy.

Od  dojarki rurociągowej do robotów udojowych

– Idziemy w kierunku maksymalnego ograniczenia nakładów pracy, automatyzacji i dobrostanu krów – mówi Alida Meering, która zamieniła karuzelową halę udojową na 4 roboty udojowe. W efekcie sama jest w stanie zarządzać stadem ok. 250 krów dojnych i nadzorować jego dój. Wraz z Janem Hendrikiem Deimanem, który skupia się głównie na uprawach, prowadzą rodzinne gospodarstwo, o powierzchni ok. 180 ha, na obrze...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 21:56