StoryEditor

Systemy zarządzania stadem – także dla mniejszych hodowców?

O systemach do zarządzania stadem, podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, wypowiedział się Mateusz Bernasiński, przedstawiciel firmy Afimilk.
18.12.2023., 09:18h

Kompleksowe rozwiązania dla hodowli bydła mlecznego

Mira Wieczorek: Naszym gościem jest Mateusz Bernasiński, przedstawiciel firmy Afimilk, która produkuje systemy do zarządzania stadem. Panie Mateuszu, czy Państwa systemy są dostępne również dla hodowców z małymi stadami?

Mateusz Bernasiński: Nasza firma oferuje kompleksowe rozwiązania dla hodowli bydła mlecznego, które obejmują systemy zarządzania stadem, mlekomierze i sensory do pomiaru zachowania zwierząt. Nasze systemy mogą pracować z małymi stadami pod warunkiem, że obora jest wolnostanowiskowa.

M.W.: Jak zacząć korzystać z Państwa systemów? Czy można je rozbudowywać stopniowo, zaczynając od podstawowych funkcji?

M.B.: Tak, to jest możliwe. Myślę, że pierwszym krokiem powinien być zakup systemu monitoringu krów, który dostarcza informacje o rui, zdrowiu i porodach zwierząt. Następnie można uzupełnić system o mlekomierze, które mierzą ilość i jakość mleka. Czyli mając ten początek, jak sensory na zwierzętach, możemy uzupełnić swoją halę udojową w mlekomierze, plus pełny system zarządzania stadem, czyli jest możliwość spięcia tego wszystkiego, w jednym systemie poczynając od tej pierwotnej części, czyli monitoringu zwierząt.

M.W.: A co w sytuacji, gdy hodowca już posiada jakiś system do zarządzania stadem? Czy Państwa systemy są kompatybilne z innymi rozwiązaniami na rynku?

M.B.: Niestety nie. Nasze systemy są unikalne i wymagają instalacji od podstaw.

M.W.: Czy jest jakaś górna granica wielkości stada, dla której Państwa systemy są przeznaczone?

M.B.: Nasze systemy są w stanie obsłużyć nawet 100 tysięcy zwierząt w doju.

M.W.: Czy macie Państwo takie obory w swoim portfolio?

M.B.: Nie w Europie, ale mamy doświadczenie z obsługą takich obór na innych kontynentach. Największa obora, z którą współpracujemy, ma 65 tysięcy krów. Oczywiście nasze systemy są również dostosowane do potrzeb mniejszych stad, nawet kilkuset lub kilkunastu zwierząt.

M.W.: Wiem, że Państwa systemy dostarczają wiele informacji, które dotychczas hodowca otrzymywał z oceny użytkowości mlecznej. Czy instalując Państwa systemy, można zrezygnować z tej oceny?

M.B.: Nie można zrezygnować dlatego, że nawet nasz pomiernik czy takie laboratorium, które jest zainstalowane na halach udojowych, która mierzy białko, tłuszcz, laktoza oraz ślady krwi w mleku. Więc pod tym kątem nie jest to możliwe. Natomiast nasze systemy pozwalają na bieżące monitorowanie produkcji i zdrowia zwierząt, co może znacznie poprawić jakość i rentowność hodowli.

M.W.: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:27