StoryEditor

Rynek rzepaku: tu soi mniej, tam więcej, a rzepak znowu tańszy

Tuż przed ogłoszeniem kolejnego raportu USDA o podaży i popycie, w surowcach oleistych panuje wyraźna tendencja spadkowa. Rzepakowego rynku nie wspiera nawet mniej optymistyczna prognoza zbiorów rzepaku w UE na nadchodzący sezon.
09.02.2024., 07:34h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie będą zbiory soi w Argentynie?
  • Jak mocno zostaną skorygowane zbiory soi w Brazylii?
  • Po ile obecnie jest soja na giełdzie w Chicago?
  • Po ile jest canola w Kanadzie?
  • Ile kosztuje rzepak w Ukrainie?
  • Jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • A ile w Polsce płacą za rzepak przetwórcy?

Jakie zbiory soi w Ameryce południowej prognozują lokalne firmy analityczne? Ile kosztuje soja i jak mocno potaniała w ostatnim czasie? Jakie będą zbiory rzepaku w UE w sezonie 2024/25? I wreszcie, ile kosztuje rzepak na europejskiej i kanadyjskiej giełdzie, a ile za rzepak życzą sobie w swoich portach Ukraińcy? Jak w konsekwencji tych zdarzeń wygląda krajowy rynek rzepaku?

Czy zbiory soi w Argentynie przekroczą 50 mln t?

Styczniowy raport podażowo-popytowy USDA, wskazał na większe niż dotychczas oczekiwano zbiory soi w Argentynie, które rosnąc miesięcznie o 2 mln t w stosunku do wcześniejszych bilansów mają wynieść zdaniem amerykańskich ekspertów nawet 50 mln t. Teraz te prognozy zaczynają się potwierdzać dane krajowe.

Według Safras & Mercado powierzchnia uprawy soi w Argentynie w sezonie 2023/24 wyniosła 17,2 mln hektarów, w porównaniu z 16,8 mln hektarów, które firma ta wskazywała w swoich szacunkach jeszcze w sierpniu ubiegłego roku.

W związku z tym argentyńscy analitycy prognozują, że krajowa produkcja wyniesie 49,6 mln t wzrastając o 1,1 mln t, w stosunku do wcześniejszych prognoz. - Zmiana ta wynika z bardzo dobrego rozpoczęcia kampanii, co zachęciło producentów do wykorzystania większej powierzchni, niż wyglądało to na początku. Wzrost powierzchni o 400 tys. ha w procentowym ujęciu oznacza wzrost o ok. 3% w - Bruno Todone, analityk Safras & Mercado.

Jeszcze większe zbiory soi w Argentynie mogą być według giełdy zbożowej w Buenos Aires. Z komunikatu z 26 stycznia br., Argentyna względu na sprzyjającą pogodę spodziewa się zbiorów na poziomie 52,5 mln ton.

Według analityków giełdy niższy popyt w konsumpcji spożywczej i ograniczenie przez chiński rząd zawartości białka w paszach dla zwierząt o 13%, w połączeniu z zachęcaniem do krajowej kukurydzy i soi, mogą doprowadzić do zmniejszenia w Kraju Środka uzależnienia od importu soi i ograniczyć wielkości dostaw w nadchodzących miesiącach, co zapewne przełoży się na ceny.

Jednocześnie dalej spadają prognozy zbiorów soi w Brazylii

Już według styczniowego raportu USDA brazylijskie zbiory soi zostały wyraźnie skorygowane z 161 do 157 mln t, na kolejny lutowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wciąż jeszcze czekamy, ale pojawiają się już głosy napływające z centrum kraju o słabszych niż oczekiwano tegorocznych plonach. Analitycy Abiove (Brazylijskie Stowarzyszenie Przetwórców Roślin Oleistych), biorąc właśnie pod uwagę spadek aktualnych plonów, obniżyli prognozę produkcji soi w Brazylii w tym sezonie aż o 4,2 mln t do 156,1 mln t.

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:51