StoryEditor

Ceny rzepaku: wystarczy, że USDA ruszyło soję i rzepak zaraz podskoczył

Globalne zmiany prognozy USDA podaży i popytu na soję w sezonie 2022/23 obejmują niższe zbiory, przerób i zapasy końcowe. Trudno się dziwić, że na taki scenariusz giełda zareagowała wzrostami, ale czy jest to trwała tendencja?
09.02.2023., 16:02h

To pierwszy od wielu miesięcy raz, kiedy eksperci Ministerstwa Rolnictwa Stanów Zjednoczonych obniżają prognozy dla soi. Skąd krajowy rzepak otrzymał dodatkowe wsparcie i jak zachowują się obecnie dostawcy i odbiorcy rzepaku?

USDA spadają prognozy soi

Globalna produkcja soi została zmniejszona o 5 mln ton do 383,0 mln ton co jest skutkiem niższych szacunków plonów dla Argentyny i Ukrainy. Zbiory w Argentynie spadły o 4,5 mln t, do 41 mln t, bo tam niższy areał i suche warunki pogodowe wpływają na słabsze plony. Zbiory na Ukrainie spadły o 0,4 mln t, ze względu na niższym zebrany areał.

Globalny eksport soi prawie się nie zmienił, wyniesie nadal zdaniem amerykańskich ekspertów 167,5 mln t. Nieco niższy eksport z Argentyny zrekompensowany został wyższymi dostawami z Paragwaju i Brazylii.  Mniejsze ilości importowanej soi przypisano do UE (13,9 mln t; –0,5 mln t), gdyż ograniczony został wyższym importem rzepaku i słonecznika.

Globalny przerób nasion soi został zmniejszony o 3,4 mln t, głównie dzięki niższemu przerobowi w Chinach, Pakistanie i u największego eksportera śruty sojowej Argentyny.

Globalne końcowe zapasy soi zmniejszają ...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:22