StoryEditor

Giełda dołuje, złoty wspiera ceny rzepaku

Pomimo obniżek notowań rzepaku na Matifie, krajowy rynek dostaje nieoczekiwane wsparcie od słabnącej waluty. Po ile rzepak kupują firmy handlowe, a ile płacą przetwórcy? Jaki z tego rysuje się aktualny obraz rzepakowego rynku?
07.09.2023., 15:09h

Mimo tego, że drożejąca ropa naftowa zaczyna znów niebezpiecznie zbliżać się do 100 USD/baryłkę, to rzepak, jeden z bardziej powszechnych surowców biopaliwowych drożeć nie chce.

Ropa naftowa w górę, rzepak w dół

Ropa naftowa, w odpowiedzi na cięcia wydobycia ogłoszone przez OPEC i Rosję,  zaliczyła najdłuższy trwający 9 dni trend wzrostowy. Ropa naftowa brent na giełdzie w Londynie w ciągu tygodnia podskoczyła o ponad 5% . Choć tygodniowe maksimum przekraczało już 91 USD/baryłkę, a aktualna cena wynosi 90,3 dolary, to i tak mamy aż pięciodolarowy wzrost cen ropy na europejskiej giełdzie. Ceny w ropy WTI Nowym Jorku są zwykle niższe, jednak tutaj skok ceny jest jeszcze większy. Przed tygodniem ropa WTI wyceniana była na 81,52 USD/ baryłkę, a tydzień później jest już po 87,30 USD za baryłkę.

Wzrostami nie może pochwalić się natomiast rzepakowa giełda. Pomimo tego, że eksperci StatsCan obniżyli prognozę produkcji canoli w Kanadzie na rok 2023/24 o 6,1% do 17,6 mln t, bo nadal będzie to drugą najwyższą wartością od 9 lat. 

W tym tygodniu rzepak na Matifie znów jest poniżej 460 €/t. W czwartek (7.09.23 r.) na zakończeniu ...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:21