StoryEditor

Rozchwiany rynek rzepaku, lepiej już chyba nie będzie

Notowania rzepaku przyzwyczaiły nas do sporych skoków cenowych i wydawać by się mogło, że nie zdziwi już nas prawie nic, ale z takim zróżnicowaniem cen skupu w krajowym handlu nie mieliśmy do czynienia chyba nigdy.
17.02.2023., 08:02h

Pomimo, że w miarę spokojne giełdy nie dają ostatnio pożywki do cenowych manewrów, bo od początku lutego, co prawda kiwają się raz parę euro w dół, raz górę, to od ceny 551 €/t sprzed dwóch tygodni dzieli nas naprawdę niewiele. W tym tygodniu rzepak na Matifie na koniec czwartkowych notowań (16.02.23 r.) jest wyceniany na 553,25 €/t, ale poniedziałkowe kursy były jeszcze o 2 euro wyższe. Ceny wspiera  osłabiająca się do 4,77 zł/euro nasza krajowa waluta.

Nie ma więc podstaw ani do szczególnych wzrostów, ani do drakońskich obniżek. Jednak w cennikach krajowych firm handlowych ceny są bardzo, bardzo różne. Okropnie wyglądają propozycje państwowej firmy skupowej, która na swych bramach  już w zeszłym tygodniu „powiesiła” cenę rzepaku 2150 zł/t, a w tym tygodniu jeszcze ją o 20 zł/t obniżyła. Okropnie, bo pozytywne tło dla tych beznadziejnych cen stanowią inni skupujący płacący 2440–2580 zł/t. – Płacimy ceny dnia, opierając się na Matifie i dokładnie przyglądając temu, co robią przetwórcy. Rzepak trzeba kupować i zaraz sprzedawać, bo lepiej to już chyba nie będzie – mówi doświadczony handlowiec. 

Kto...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:28