StoryEditor

Rzepak się nie poddaje, drugie żniwa

Ceny na rzepakowych giełdach zaliczają coraz większe wahania. Duża presja rynkowa powoduje więcej decyzji o sprzedaży, ostatnich partii zgromadzonego w gospodarstwach tak poszukiwanego przez przetwórców surowca.
22.01.2021., 08:01h

Obecnie wahania na giełdach rzepakowych wynoszą już nie tylko 2,3 euro, obecnie kurs każdego dnia potrafi się zmienić o 5,6, a nawet 7 euro/t. W tym tygodniu rzepak na Matifie najpierw drożał, ale we środę zaliczył ostre zjazdy. Na lutowym kontrakcie było to – 5,25 euro na majowym –4,5 euro. Na środowym zamknięciu ceny lutowych kontraktów wynosiły 427,5) euro, a kontrakty na maj były po 421 euro/t. W czwartek ceny zaczynają mocno się odbudowywać i rzepak drożejąc ponad 6 euro znów kosztuje 433,75 euro/t na luty i 426,25 na maj. Złoty jest nadal słaby jedno euro kosztuje 4,53 złote. 


Pod wpływem tak dynamicznych zawirowań na giełdach, firmy handlowe oferują bardzo rozmaite ceny
 1755–1950 zł/t.

Przetwórcy w ostatnich dniach, jak mówią mieli drugie żniwa, i choć były to zakupy mniejszych partii to rzepaku pojawiło się sporo. Zakłady tłuszczowe obniżyły nieco ceny skupu rzepaku ze starych zbiorów, o 2000 zł/t jest na razie trudno. Okazuje się jednak, że i ci rzekomo najlepiej zaopatrzeni, którzy kupowali już na kwiecień teraz znaleźli miejsce w swoich harmonogramach i kupują na luty.  

Nic dziwnego, bo olej rzepakowy ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 06:15