StoryEditor

Stary rzepak, może pociągnąć nowy

Na giełdzie Matif za chwilę wygasną notowania lutowe. W tym czasie ceny majowych notowań szybko idą do góry, ale rzepak na nowe zbiory jeszcze czeka. Zapewne po wygaśnięciu lutego będziemy mieli do czynienia z podwyżkami nowego rzepaku na giełdach.
28.01.2021., 14:01h

Rzepak na Matifie znów mocno podrożał. Co prawda ceny kontraktów na luty, które przekroczyły już 450 euro/t, są dla fizycznego rynku zwykłym lizakiem za szybą, bo na nie nikt już z przetwórców od dawna nie patrzy, to jednak rzepak notowany na maj, pomimo czwartkowych spadków, dochodzi już do granicy 435 euro/t. Na zakończenie czwartkowej sesji (28.01.2021 r.) ceny lutowych kontraktów wynosiły 453,25 euro/t, a kontrakty na maj były po 434,75 euro/t. Złoty jest w dalszym ciągu słaby, za jedno euro płacimy 4,54 złote. 

UE od początku sezonu 2020/21 do 24.01. br. zaimportowała 3,91 mln ton rzepaku. Ten spory wynik jest jednak wciąż o prawie 5% niższy od zeszłorocznego.

Firmy handlowe aktywnie poszukują rzepaku. Oferują jednak bardzo różne ceny, począwszy od słabego 1800, a skończywszy na 2000 zł/t.

Tak wysokie ceny rzepaku są wspierane przez wciąż drogi olej i drożejącą śrutę rzepakową. Olej wciąż jest po 930 euro/t, a cena śruty rzepakowej zaczyna przekraczać 1450 zł/t. Wytwórnie pasz, które chciały ominąć górkę cenową, wracają na rynek z obawą, że śruty może później zabraknąć.

Zakłady tłuszczowe znacznie podniosły ceny i wyrywają sobie namierzone większe partie rzepaku, czasem przelicytowując swoje wcześniejsze oferty.– Co rusz, ktoś z zakładów dzwoni i podwyższa proponowaną niewiele wcześniej cenę – mówi posiadacz kilkusettonowej partii starego rzepaku.
– Już sam nie wiem co robić – dodaje.
Jednak wzrost cen przynosi efekty, bo jak się dowiadujemy, niektórzy przetwórcy korzystając z możliwości zaoferowania tak wysokich poziomów, w ciągu jednego tylko dnia pokryli 10% swoich ostatnich potrzeb surowcowych.

Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na luty             – 2025 zł/t  (zaolejenie 42%)   

                 Brzeg dostawy na marzec                   – 2035 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na marzec              – 2010 zł/t

              Czernin dostawy na marzec                  – 2010 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na luty                     – 1980 zł/t  

                    Kosów Lacki na luty.                        – 1970 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów             – 2000 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                       – 2080 zł/t   (cena na umowy handlowe) 


Ceny rzepaku ze żniw 2021 r. na Matifie przekraczają już 400 euro/t. Analitycy mówią, że rzepak na sierpień, po zniknięciu notowań lutowych, a więc już za chwilę, ma jeszcze szansę na podwyżki. Na razie rzepak z nowych zbiorów jest kontraktowany po 1775–1830 zł/t. 


Juliusz Urban   fot. Sierszeńska
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 09:59