StoryEditor

Ekoschemat "zróżnicowana struktura upraw" a rzepak: czy wymieszanie słomy z glebą jest wymagane?

Podczas webinarium na temat dopłat bezpośrednich w 2024 roku padło kluczowe pytanie. Czy mieszanie słomy z glebą po uprawie rzepaku jest konieczne w ekoschemacie "zróżnicowana struktura upraw"?
21.05.2024., 12:53h

W kontekście uprawy rzepaku i zarządzania słomą po zbiorach istotne jest zrozumienie, że praktyki te mogą się różnić w zależności od zaangażowania gospodarstwa w różne programy rolnicze.

Jak wspomnieli eksperci webinarium pt. "Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?", mieszanie słomy z glebą może nie występować w każdym przypadku.

Zobacz też: Będą dopłaty do zbóż czy nie? Decyzja zapadnie w Brukseli!

Czy przy uprawie rzepaku nie można zadeklarować ekoschematu "wymieszanie słomy z glebą"?

Wszystko zależy od tego, czy gospodarstwo uczestniczy także w ekoschemacie "zróżnicowana struktura upraw". Jeżeli tak, pól, na których uprawiamy rzepak, nie będziemy mogli zadeklarować jednocześnie do ekoschematu "wymieszanie słomy z glebą". Jest to pewien wyjątek. Pozostałe uprawy – np. zboża, kukurydza, strączkowe można zgłosić jednocześnie do obu ekoschematów.

image

Co się zmieni w normach GAEC i Planie Strategicznym na korzyść rolników?

W przypadku rzepaku, który w pierwszej wersji przepisów regulujących funkcjonowanie ekoschematu "zróżnicowana struktura upraw" był zaliczony do grupy zbóż, wprowadzono obowiązek pozostawienia całej słomy po rzepaku na polu. Dlatego realizując ten ekoschemat nie możemy rzepaku zadeklarować jednocześnie do ekoschematu WSG.

Jeżeli jednak gospodarstwo nie spełnia wymogów ekoschematu "zróżnicowana struktura upraw", pola, na których uprawiamy rzepak można deklarować do ekoschematu "wymieszanie słomy z glebą".

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 09:01