StoryEditor

Będą dopłaty do zbóż czy nie? Decyzja zapadnie w Brukseli!

Rozporządzenie wprowadzające dopłaty do zbóż dla rolników weszło w życie już 2 maja br. Od tego czasu minęło ponad 2 tygodnie, a ARiMR nadal nie ogłosiła naboru wniosków. Co się dzieje z dopłatami do zbóż?

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pomocy dla producentów zbóż zostało zatwierdzone, podpisane i weszło w życie, ale naboru wniosków o dopłaty do zbóż ARiMR nadal nie ogłosiła. I nie może tego zrobić, ponieważ polski rząd nie otrzymał jeszcze zgody KE na uruchomienie tej pomocy krajowej dla rolników. 

Decyzja o dopłatach do zbóż w kolejnym tygodniu

Otóż jak udało nam się dowiedzieć w biurze komisarza Janusza Wojciechowskiego, wniosek o zgodę KE na uruchomienie dla polskich rolników pomocy krajowej w wysokości 2,1 mld zł na dopłaty do zbóż został złożony w Brukseli. Ale formalnej zgody na jej uruchomienie jeszcze nie ma. Oficjalna decyzja - najprawdopodobniej pozytywna - ma się pojawić w przyszłym tygodniu (20 - 24 maja - przyp. red.). Dopiero po jej uzyskaniu MRiRW może zlecić ARiMR rozpoczęcie naboru wniosków o przyznanie rolnikom dopłat do zbóż.

Chcesz dopłatę do zbóż? Szykuj fakturę!

Przypomnijmy, że aby zdążyć ze sprzedażą przed 31 maja br. i otrzymać fakturę od odbiorcy trzeba się pospieszyć. Jak się okazuje ceny zbóż poszły w górę! Zgodnie z przepisami rozporządzenia nabór wniosków miał się zakończyć 5 czerwca. 

Jakie są stawki dopłat do zbóż? 

Oto wysokość stawek dopłat do zbóż w przypadku sprzedaży tego ziarna w okresie od dnia:

1)     1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,

b)     740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;

2)     11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 620  zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy

b)     1110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych:

1)     do której producent rolny złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027;

2)     stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 7, i liczby:

a)     5,4  – w przypadku pszenicy,

b)     3,7  – w przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Suma powierzchni upraw objętych wsparciem nie może być większa niż 300 ha.

image

Młody rolnik 2024: wypłata premii nawet po 1,5 roku! Jakie zmiany?

image

Dopłaty do zbóż - ARiMR nie ogłasza naboru. MRiRW się myli w sprawie faktur?

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 10:58