StoryEditor

Z OSTATNIEJ CHWILI- rolnicy dostaną więcej pieniędzy jeszcze w 2023 roku!

Komisja Europejska wydała zgodę na wypłacenie m.in. nowego programu pomocowego, ale także zwiększono pomoc dla producentów świń. To nie jedyne zmiany w tegorocznym planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jaka jest lista zmian? Kto otrzyma więcej pieniędzy?
WK
07.12.2023., 12:57h

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie rozpatrywali m.in. wniosek MRiRW w sprawie zmian w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2023 rok.

List zmian w planie finansowym ARiMR 

Ministerstwo rolnictwa w związku z oszczędnościami, jakie powstały w planie finansowym ARiMR zaproponowało wniosku m.in.:

  • zwiększenie pomoc dla producentów świń w związku z zakazem utrzymywania świń -1,5 mln zł,
  • zwiększenie finansowania zobowiązań z tytułu programów pomocowych realizowanych przez ARiMR – 330 tys. zł
  • zwiększenie pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej na zakup nawozów mineralnych - 50 mln zł.

Zobacz także: Dopłaty do zbóż dla rolników i dzierżawa terminala zbożowego. Poseł Krajewski kontra mnister Gembicka w Sejmie

Skąd pochodzą pieniądze?

Opozycja zwróciła uwagę, że pieniądze będą pochodzić m.in. z niewydanych pieniędzy na program dofinansowania bioasekuracji oraz niskooprocentowanych pożyczek dla producentów świń. Co ich zdaniem kłóci się z deklarowaną przez rząd walką z afrykańskim pomorem świń. Zwłaszcza że łącznie jest to kwota ok. 100 mln zł.

– Minister nie mógł ogłosić naboru na te zadania, ponieważ skończył się limit de minimis. Nie mamy możliwości zaangażowania środków na te cele. Wnioski, które zostały złożone, będą rozpatrzone i zrealizowane w przyszłym roku. Limity de minimis są po prostu niewystarczające – tłumaczył posłom wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Sytuacja wyczerpania limitów de minimis nie jest niczym nowym. W tym roku stało się to w pierwszej dekadzie listopada.

Nowy program pomocy dla producentów malin

We wniosku MRiRW w sprawie zmian w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2023 rok znalazł się także nowy program pomocy dla producentów malin w wysokości 55 mln zł. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z oszczędności w rezerwach celowych.

- Otrzymaliśmy już pozytywną odpowiedź z Komisji Europejskiej i te środki będą wypłacone jeszcze w tym roku. Notyfikacja jest pozytywna – podkreślił wiceminister R. Bartosik.

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała powyższe zmiany w planie finansowym ARiMR.

image

Wymiana dachów z azbestu – kiedy rusza nabór?

wk

Fot: Canva

WKWK
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:38