StoryEditor

Dopłaty do zbóż dla rolników i dzierżawa terminala zbożowego. Poseł Krajewski kontra mnister Gembicka w Sejmie

Wypłata zaległych dopłat do zbóż oraz wydzierżawienie prywatnej firmie nabrzeża portowego w Gdyni - to dwa tematy, które zdominowały poczatek dzisiejszych obrad Sejmu. Posłowie zażądali wyjaśnień od premiera Mateusza Morawieckiego, a poseł PSL Stefan Krajewski skrytykował działania nowej minister rolnictwa Anny Gembickiej.
06.12.2023., 12:21h

Gdzie są dopłaty do zbóż dla rolników?

W ostatnich dniach wielu rolników alarmowało naszą Redakcję, że otrzymują decyzję odmowne dotyczące wypłaty dopłat do zbóż i roślin oleistych z naboru ogłoszonego w lipcu br. Temat ten poruszył na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu poseł Stefan Krajewski z PSL.

– Rolnicy otrzymują negatywne decyzję bo Agencja nie zabezpieczyła środków. Pani minister dzisiaj jak Duży Lotek. Miliard w środę, miliard w sobotę. Dla wszystkich, wszystko obiecuje. Ale wypłaćcie pieniądze, które polskim rolnikom się należą. Czas zacząć pracować, a nie obiecywać – kontynuował poseł S. Krajewski.

W odpowiedzi minister Anna Gembicka zapewniała, że rolnicy otrzymają swoje pieniądze.

– Będą one wypłacone do 15 grudnia. Wymagało to zmian i przesunięcia środków. Skończyły się bowiem środki unijne na to działanie, bo ono częściowo było finansowane ze środków unijnych. Konieczne więc było przesuniecie środków krajowych.My te środki krajowe mamy zapewnione i rolnicy nie muszą się obawiać. Wszystkie te pieniądze zostaną wypłacone – ponownie zapewniła A. Gembicka.

Terminal zbożowy w Gdyni wydzierżawiony na 30 lat

O sprawie wygrania przetargu na 30-letnią dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni pisalismy na naszym portalu już miesiąc temu. Temat ten poruszyli także posłowie, którzy byli gośćmi naszego VIII Forum Rolników i Agrobiznesu 28 listopada br. W debacie politycznej posłowie Michał Kołodziejczak (KO) i Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) mieli o to wiele pretensji do byłego już ministra rolnictwa Roberta Telusa (PiS).

OBEJRZYJ DEBATĘ POLITYKÓW NA VIII FORUM ROLNIKÓW I AGROBIZNESU - UKRAINA W UE I DZIERŻAWA TERMINALA ZBOŻOWEGO W GDYNI

Sprawa została też poruszona dziś w Sejmie. Początek dzisiejszego dnia obrad został zdominowany przez kwestie rolnicze. Poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 złożył wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w celu uzupełnienia porządku obrad o informacje o Premiera na temat wydzierżawienia prywatnej spółce nabrzeża portowego w Gdyni.

Czy ministerstwo rolnictwa unieważni przetarg?

– Martwią się rolnicy, martwią się Izby Rolnicze z powodu planów wydzierżawienia na 30 lat nabrzeża portowego  firmie, która będzie znacząco wpływała na rynek zbóż w Polsce. Eksportujemy 30% naszej produkcji a teraz średnia firma z niewielkim kapitałem może nas rynek zabić. Gdynia to jest okno na świat – mówił w Sejmie poseł Jarosłwa Sachajko.

Wątpliwości posła szybko rozwiała minister rolnictwa Anna Gembicka, która powiedziała, że ministerstwo rolnictwa jest przeciwko takiej decyzji ministerstwa infrastruktury.

- Sprawa musi być rozwiązana tak, żeby była zgodna z interesem polskiego rolnictwa, bo bezpieczeństwo żywnościowe to jest sprawa strategiczna dla nas wszystkich. Dzisiaj mamy kolejne spotkanie w tej sprawie i będziemy robić wszystko, aby do tego nie doszło. Operatorem powinien być podmiot z większościowym udziałem Skarbu Państwa – powiedziała minister A. Gembicka, która podkreśliła, że jest to oficjalne stanowisko MRiRW.

- Cieszę się, że poseł Jarosław Sachajko zauważył w końcu, że obecny polski rząd nie działa na rzecz polskich rolników. Jarku dziękuję Ci za to – skomentował poseł Stefan Krajewski.

Resort rolnictwa planuje kolejną pomoc dla rolników

Minister Gembicka dodała, że najważniejsze są rozwiązania systemowe dlatego zaproponowała pakiet 8 ustaw, które mają w długiej perspektywie zbudować opłacalność i dywersyfikacje.Więcej o tych rozwiązaniach przeczytasz TUTAJ.

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 21:41