Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Rosjanie przejęli „Azot”: ukraiński zakład chemiczny doszczętnie zniszczony

Obrazek

Ostchem, producent nawozów azotowych, po półtoramiesięcznej walce stracił kontrolę nad siewierodonieckim zakładem chemicznym „Azot”. W wyniku rosyjskiego ostrzału zostały zniszczone magazyny amoniaku, kwasu azotowego, metanolu i CAS, doszczętnie zrujnowany jest system zasilania zakładu. 

Maryia Khamiuk23 lipca 2022, 08:00

Zakłady azotowe bez zasilania

Jak informuje służba prasowa Group DF, w wyniku niedawnych działań wojennych, prawie cała infrastruktura przedsiębiorstwa została uszkodzona – systemy zaopatrzenia w wodę i jej uzdatniania a także infrastruktura logistyczna i kolejowa (uszkodzona linia kolejowa, skład, węzły przeładunkowe).

Służba prasowa informuje, że ostrzał zniszczył dwa magazyny amoniaku, magazyn kwasu azotowego, dwa magazyny metanolu, cztery magazyny CAS, doszczętnie zrujnowano system zasilania zakładu.

– Najbardziej bolesne dla przedsiębiorstwa jest całkowite zniszczenie systemu zasilania. Z kolei zniszczenie systemu oczyszczania ścieków „Azotu” spowodowało znaczne szkody w Siewierodoniecku.

Propaganda rosyjska podaje fałszywe informacje

Tymczasem rosyjskie media szerzą fałszywe informacje o planach holdingu, który planuje miałby wznowić pracę zakładu.

Ługańskie Centrum Informacyjne twierdzi nawet, że kierownictwo zakładu już podpisało umowy o pracę tymczasową z ponad 200 osobami, których zadaniem będzie demontaż gruzów po zniszczeniu, sprzątanie terytorium oraz ochrona budynków zakładu: "Po zagospodarowaniu zakładu szef administracji Siewierodoniecka Nikołaj Morgunow zapowiada wznowienie produkcji nawozów azotowych."

W opublikowanym komunikacie ukraińska firma informuje jasno, że to fejk:

"Wszystkie oświadczenia o szybkim uruchomieniu fabryki są bezpodstawne i rozpowszechniane przez przedstawicieli władz okupacyjnych Siewierodoniecka przy wsparciu propagandystów" – czytamy.

 


– Uważamy, że sytuacja jest niedopuszczalna, gdy okupanci świadomie narażają ludzi na niebezpieczeństwo, zmuszając ich do wejścia na teren przedsiębiorstwa. Próba uruchomienia produkcji z naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do ofiar i katastrofy w obwodzie – tłumaczą dalej służby prasowe.

W 2020 roku zakład „Azot” wyprodukował 432,86 tys. ton amoniaku, 444,38 tys. ton saletry amonowej i 352 tys. ton mocznika. „Azot” jest trzecim co do wielkości producentem amoniaku w Ukrainie, a także jedną z największych europejskich firm chemicznych.

mkh
fot. euroradio.fm


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy