StoryEditor

Kiedy wyłożyć kruszynka w kukurydzy?

W minionym tygodniu rozpoczął się nalot motyli omacnicy prosowianki na plantację kukurydzy. Jak wynika z danych Platformy Sygnalizacji Agrofagów IOR-PIB odłowiono pierwsze motyle omacnicy do pułapki świetlnej, m.in. w okolicach Przeworska (woj. podkarpackie) czy Iławy  (warmińsko-mazurskie). Oznacza to, że trzeba się szykować do rozkładania biopreparatów z kruszynkiem. Kiedy najlepiej to zrobić?
23.06.2022., 16:06h

Jeśli do obserwowania nalotu motyli omacnicy prosowianki stosujemy w gospodarstwie pułapki świetlne lub pułapki feromonowe, z chwilą wykrycia pierwszych samców należy po 7–10 dniach wykonać pierwsze wyłożenie biopreparatu. Natomiast, gdy w pułapce świetlnej odłowi się pierwsza samica, wyłożenie biopreparatu należy wykonać wcześniej, tj. po 5–7 dniach.

Kiedy stosować kruszynka w kukurydzy?

W przypadku, gdy opieramy się na obserwacji obecności jaj omacnicy prosowianki, to pierwsze stosowanie kruszynka przeprowadzamy natychmiast po stwierdzeniu pierwszego złoża jaj. Drugie wyłożenie biopreparatu wykonuje się po 7–10 dniach, a trzecie i czwarte (jeżeli są wymagane w kukurydzy słodkiej) po kolejnych 7 dniach.

- W większości przypadków termin pierwszej aplikacji kruszynka przypada w południowej oraz częściowo środkowej części kraju pod koniec 2. oraz w 3. dekadzie czerwca, natomiast w regionach północnych często jest to koniec czerwca lub pierwsze dni lipca. Zdarzają się jednak lata bardzo ciepłe, gdy pierwsza introdukcja przypadała przed połową czerwca – podkreśla prof. Paweł Bereś z IOR-PIB TSD w Rzeszowie. Kruszynek to żywy organizm, więc jego aplik...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 12:12