StoryEditor

Czy rolnik-rencista musi płacić składki KRUS? Renta a praca w gospodarstwie

Rolnik pracujący w gospodarstwie rolnym musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Nasz Czytelnik zastanawia się, dlaczego rolnik, będący na rencie rolniczej może nadal posiadać gospodarstwo rolne i w nim pracować, nie opłacając składek. Co mówią przepisy w tym zakresie?
04.09.2023., 13:09h

Rolnik i jego obowiązki wobec KRUS

Jestem rolnikiem ubezpieczonym z mocy ustawy w KRUS. Ciężko pracuję w gospodarstwie rolnym i muszę opłacać składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Nie rozumiem, dlaczego rolnik, będąc na rencie rolniczej może nadal posiadać gospodarstwo rolne i w nim pracować? Nie opłaca też składek, bo jest wyłączony z ubezpieczenia. Co stanowią obowiązujące przepisy w tym zakresie?

Piotr W. (woj. małopolskie)

Co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208 ze zm.), poprzez rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium RP, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym. Co oznacza, że rolnik, w tym rolnik rencista, może prowadzić działalność rolniczą, co oznacza, że nie musi sam wykonywać pracy w gospodarstwie rolnym, ale zarządzać jego prowadzeniem. Oczywiście, konsekwencją przy pobieraniu renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy jest zgodnie z art. 28 ww. ustawy zawieszenie przez KRUS w całości lub w części wypłaty części uzupełniającej renty. W...

Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2024 09:35