StoryEditor

Dopłaty do zbóż 2023: Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia - 600 mln zł trafi do rolników

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk 9 lutego br. zapowiedział, że poszkodowani rolnicy otrzymają pomoc w postaci dopłat do zbóż (pszenicy i kukurydzy). Dzisiaj na ten temat omawiano podczas posiedzenia Rady Ministrów. Przyjęto rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programu pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy Czy wiadomo już kiedy i gdzie można składać wnioski oraz jaka pomoc oraz warunki wsparcia?
14.02.2023., 13:02h

Henryk Kowalczyk po wizycie w Brukseli i konsultacjach rządowych zapowiedział pomoc na rynku zbóż dla rolników. Przez intensywny napływ zboża i kukurydzy z Ukrainy do Polski ich magazyny zbożowe są często  pełne, krajowe punkty handlowe często nie chcą płodów rolnych od polskich rolników, a jeśli już je skupują to w niewielkich ilościach i niższych cenach niż ma to miejsce na rynku europejskim. Decyzja o pomocy na rynku zbóż zapadła w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Resort rolnictwa zgłosił do Komisji Europejskiej wniosek o sfinansowanie tej pomocy z rezerwy solidarnościowej. 
W ubiegłym tygodniu zaproponowano, że stawki dopłat do zbóż będą powiązane z województwem, a najwięcej środków otrzymają rolnicy w województwach przygranicznych.

 

 

Jest już pierwsze rozporządzenie, które otwiera drogę do dopłat do zbóż

Rada Ministrów przyjęła dziś "Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programu pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy", dzięki, któremu rolnicy otrzymają pomoc finansową do sprzedanej pszenicy i kukurydzy. Jednak trzeba zaczekać na notyfikację Komisji Europejskiej. 

- Rząd uruchomi pomoc dla rolników, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy, spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Podwyższona zostanie także stawka pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich. Na wsparcie rolników rząd przeznaczy ponad 600 mln zł - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
 

 

 

Jakie stawki do hektara? 

Pieniądze będzie wypłacać ARiMR. Jak podaje KPRM pomoc będzie obliczana w oparciu m.in. o stawkę pomocy, zróżnicowaną w zależności od województwa, w którym prowadzona jest uprawa pszenicy lub kukurydzy:
 
 
- 1 050 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
- 825 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwie lubelskim i  podkarpackim;
- 840 zł  na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
- 660 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim; 
- 630 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w pozostałych województwach;
- 495 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w pozostałych województwach.
 
 

Pomoc otrzymają także pszczelarze

Nie tylko producenci zbóż otrzymają pomoc w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Sytuacja doprowadziła do wzrostu cen wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej. W konsekwencji nastąpił wzrost kosztów utrzymania rodziny pszczelej.
 
 
Dlatego rząd podniesie stawkę pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich z 20 zł do 50 zł. Środki na to wsparcie zwiększą się jednocześnie z 35,5 mln zł do 60 mln zł.
 
 
 

Kiedy ruszy nabór wniosków w ARiMR o dopłaty do zbóż?

Nowe przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia tego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Do tego czasu powinniśmy poznać terminy naboru wniosków, wzory wniosków i szczegółowe warunki pomocy.
 

Wnioski przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Minister Henryk Kowalczyk zapowiadał podczas konferencji prasowej, że wniosek będzie prosty. Prawdopodobnie jego forma będzie tak samo uproszczona jak wzór  wniosku o dopłaty do nawozów. 
 
 
Do wniosku trzeba będzie dołączyć faktury VAT potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy z gospodarstwa w okresie od 15 grudnia 2022 do 31 maja 2023 roku.
 
 

Fot. Drożdż
 
 

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 19:33