StoryEditor

Dopłaty rolnictwo ekologiczne – więcej rolników otrzyma pieniądze. Zmiany w zasadach!

Dzięki zmianom, jakie wprowadzono w zasadach dotyczących rolnictwa ekologicznego, więcej rolników może otrzymać dopłaty. Jest tylko jeden warunek.
08.08.2023., 10:08h
Współczynnik obsady zwierząt na danej powierzchni obniżono z 0,5 DJP do 0,3 DJP. Zmiana ta oznacza, że większa ilość rolników będzie mogła otrzymać dopłaty w ramach trzech pakietów dotyczących płatności ekologicznych.

Warunek uzyskania dopłat

Zmiana dotyczy rolników, którzy złożyli wnioski w te kampanii o przyznanie płatności ekologicznych finansowanych z budżetu WPR 2023-2027.

- Przepisy krajowe* umożliwiają im skorzystanie dodatkowo ze wsparcia w ramach następujących trzech pakietów: Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych, Pakietu 8. Trwałe użytki zielone oraz Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi (w odniesieniu do upraw paszowych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych) – czytamy w komunikacie na stronie gov.pl.


Zobacz także: Ekoschematy 2023: Będzie dłuższy termin opracowania planu nawożenia? Resort odpowiada


Wcześniej pieniądze przysługiwały do powierzchni gruntów, dla której zachowana była obsada zwierząt wynosząca 0,5 DJP/ha, współczynnik został obniżony do wartości 0,3 DJP/ha. Warunkiem jest złożenie stosownej zmiany we wniosku za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus do dnia 31 sierpnia.

Każdy rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat w ramach wyżej wymienionych pakietów, oraz tym którzy we wskazanym terminie złożą stosowne zmiany do wniosku, będą naliczane na podstawie wskaźnika 0,3 DJP/ha.
* Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 791).

Bernat Patrycja
na podst. gov.pl
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 17:01