StoryEditor

Ekoschematy 2023: Jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych?

Za nami rozterki, jakie ekoschematy zadeklarować we wniosku o dopłaty bezpośrednie, teraz przyszedł czas na ich realizację. Nie można zapomnieć o ich odpowiednim udokumentowaniu – bez tego nie ma co liczyć na dodatkowe dopłaty. Wyjaśniamy, jak prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych.
27.07.2023., 16:07h
Dla wielu zadeklarowanych w tegorocznych wnioskach ekoschematów, wraz z nadejściem żniw rozpoczyna się czas realizacji podjętych zobowiązań, a o niektórych musimy pamiętać aż do kolejnej kampanii obszarowej. Przystąpienie do wielu ekoschematów wiąże się także z obowiązkiem prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych.

Rejestr zabiegów agrotechnicznych – jak go prowadzić?

ARiMR przygotowała specjalny wzór rejestru działań agrotechnicznych, który jest uniwersalnym dokumentem, obowiązującym dla rolników zobowiązanych do prowadzenia rejestru działalności ekologicznej, rejestru działalności rolnośrodowiskowej oraz rejestru zabiegów agrotechnicznych wynikających z realizacji ekoschematów.

Jego uniwersalnych charakter sprawia, że rejestr jest dość rozbudowany i oprócz podstawowych danych dotyczących oznaczenia działki, jej powierzchni, uprawianej rośliny itp. zawiera również kolumnę do oznaczania odpowiednim kodem zabiegów związanych z realizacją zadeklarowanych ekoschematów.

  • I tak zabiegi związane z nawożeniem w związku z realizacją ekoschematu „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”: należy oznaczać symbolem E_OPN,
  • „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji” należy wpisać E_OBR,
  • „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo” z kolei oznaczamy symbolem E_PN,
  • „Uproszczone systemy uprawy” należy oznaczać symbolem E_USU,
  • „Wymieszanie słomy z glebą” E_WSG,
  • stosowanie biologicznej ochrony upraw oznaczamy wpisując E_BOU.

Jak składać dodatkowe dokumenty?

Oczywiście za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po zalogowaniu się w aplikacji (tak samo, jak w przypadku składania wniosku o dopłaty), w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybieramy zakładkę „Dok. Uzupełniające”, gdzie mamy od razu możliwość dołączenia trzech rejestrów dotyczących wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023. I to właśnie wybierając opcję dodania załącznika niemerytorycznego otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, podobnie jak robiliśmy to dodając załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Ekoschematy 2023: wszystko o terminach i potrzebnych dokumentach!

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 20:42