StoryEditor

Ekoschematy 2023: O jakie nowe dopłaty bezpośrednie wnioskują rolnicy?

Trwa okres przyjmowania wniosków obszarowych przez rolników. Tym razem jest to bardziej skomplikowane niż w poprzednich latach, bo trzeba dostosować się do wymogów stawianych przez nową WPR, która zakłada stosowanie ekoschematów. Spytaliśmy rolników, co o tym sądzą i jakie ekoschematy planują wprowadzić w gospodarstwach.    

Ekoschematy realizują wszystkie cele środowiskowe i klimatyczne Wspólnej Polityki Rolnej dotyczące łagodzenia zmiany klimatu, wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze oraz ochrony bioróżnorodności. Rolnik nie musi wnioskować o płatności z tytułu ekoschematów, może się zadowolić dopłatami podstawowymi, ale wówczas otrzyma mniej pieniędzy niż w poprzednich latach. Od tego roku to właśnie ekoschematy dają możliwość uzyskania dopłat na takim samym lub wyższym niż w ubiegłym roku poziomie.

Rolnictwo węglowe popularne wśród rolników


Bracia: Tomasz i Krzysztof Cichoń prowadzą gospodarstwa rolne w Ostrożnicy na Opolszczyźnie i do korzystania z ekoschematów przygotowywali się od dłuższego czasu.

- Ekoschematy jest to na pewno nowość, jeśli chodzi o dopłaty obszarowe dla rolnika. Nie ukrywam, staraliśmy się z bratem już dość długo zaznajamiać z tematem, uczestniczyć w szkoleniach, czytać różne artykuły, pytać doradców i po prostu w tej chwili wnioski mamy wypełnione. Ja akurat już złożyłem wniosek i w praktyce wygląda to w ten sposób, że w naszym gospodarstwie akurat większość ekoschema...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 17:06