Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Jak dobrze wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie?

Obrazek

Kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa od 6 tygodni, ale wnioski złożyło dopiero 450 tys. rolników. Termin wydłużono do 30 czerwca, ale nadal do złożenia jest 800 tys. wniosków. Jak prawidłowo je wypełnić i skorzystać z najlepszego zestawu ekoschematów? Mamy na to przepis!

 

3 maja 2023, 13:37

Do 14 kwietnia wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 177 tys. beneficjentów. Szacuje się, że uprawnionych do otrzymania dofinansowania jest ponad 1,2 mln gospodarstw w naszym kraju. Zatem odsetek tych, którzy zdecydowali się już złożyć dokumenty do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest niewielki. Jak nietrudno się domyślić wynika to ze zmiany całego systemu dopłat. Dotknął on rolników we wszystkich krajach Unii Europejskiej, choć zasady w każdym państwie mogą się od siebie różnić ze względu na pozostawioną swobodę we wdrażaniu unijnego wsparcia. W Polsce ministerstwo rolnictwa zafundowało beneficjentom skomplikowany i wielowariantowy system, w dodatku tworzony w ostatniej chwili. Nic więc dziwnego, że dopłaty bezpośrednie w nowym wydaniu budzą skrajne emocje – od kompletnej rezygnacji nawet z podstawowego wsparcia, po entuzjazm osób skuszonych dużym zarobkiem na łączeniu ekoschematów.

Ze względu na zawiłość systemu i specyfikę każdego z naszych gospodarstw mało kto decyduje się na wypełnienie wniosków samodzielnie. By wydobyć jak największe dopłaty z unijnego portfela trzeba się nieźle nagłowić. Wiadomo: co dwie głowy to nie jedna, więc w dzisiejszej sytuacji doradztwo z zakresu dopłat bezpośrednich i ekoschematów jest w cenie. Wprawdzie ODR-y uruchomiły darmowe usługi, ale liczba doradców jest zbyt mała, by wypełnić wnioski wszystkim zainteresowanym.

Oczywiście pozostają też inne możliwości: płatne usługi w Izbach lub prywatnych jednostkach i organizacjach. Jest też ciekawszy sposób, który gwarantuje przeanalizowanie indywidualnej sytuacji w gospodarstwie pod kątem możliwości skorzystania z dopłat oraz darmowe wypełnienie wniosku w tegorocznej kampanii. Jak skorzystać z tej opcji?

Wystarczy wziąć udział w konkursie top agrar Polska „Łączymy ekoschematy”. Nagrody to profesjonalne usługi doradcze w gospodarstwie z zakresu dopłat bezpośrednich i ekoschematów oraz wypełnienie lub korekta wniosku do ARiMR.

Chcesz wiedzieć, z jakich ekoschematów możesz skorzystać i mieć załatwione złożenie wniosku do Agencji? Zapraszamy do konkursu. Nie czekaj nasza akcja trwa tylko do 7 maja!Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)