StoryEditor

Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej w przygotowaniu. A co z funduszami z Brukseli?

Rząd w ekspresowym tempie przygotowuje ramy prawne do przyjęcia 25 mld euro unijnej pomocy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i zapewnia, że mimo konfliktu z Brukselą dotacje dla rolników nie są zagrożone.
06.11.2022., 13:11h
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie podstaw prawnych realizacji PS WPR w latach 2023-2027 oraz potrzeba wdrożenia reformy WPR na poziomie krajowym od roku 2023.

„Plan Strategiczny wiąże się z zupełnie nowym podejściem do wdrażania WPR”

Reforma WPR została przyjęta w dwóch rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady z 2 grudnia 2021 r. Powyższe przepisy weszły już w życie i zaczną obowiązywać 1 stycznia 2023 r. Na ich podstawie Polska opracowała Plan Strategiczny, który został zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej 31 sierpnia 2022 r.

Pomimo, że unijne rozporządzenia wiążą w całości i są bezpośrednio stosowane, państwa członkowskie zostały zobowiązane do ustanowienia odpowiedniego systemu zarządzania i kontroli oraz do przyjęcia wszystkich przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych w celu zapewnienia skutecznej ochrony interesów finansowych UE

– Plan Strategiczny wiąże się z zupełnie nowym podejściem do wdrażania WPR. W jednym dokumencie ujęt...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:43