StoryEditor

Cena mleka w Niemczech: ogromne różnice między regionami

Niemieckie mleczarnie płaciły hodowcom bydła mlecznego od 49,26 do 37,07 eurocentów za kilogram mleka, co oznacza, że różnice pomiędzy najwyższą i najniższą ceną u naszych zachodnich sąsiadów były szczególnie wysokie. Jak cena mleka wypada w porównaniu z polskimi stawkami?
24.07.2023., 13:07h

Spadki cen mleka w Niemczech

Ceny mleka wypłacane przez niemieckie mleczarnie producentom jeszcze bardziej spadły w maju 2023 r., co pokazują badania przeprowadzone przez BLE (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung, Federalna Agencja ds. Rolnictwa i Żywności) w ramach rozporządzenia o raportowaniu mleka, informuje ZMB (Zentrale Milchmarkt Berichterstattung). 

Za konwencjonalne mleko krowie mleczarnie płaciły średnio 43,32 eurocentów/kg (o zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka, bez VAT). To o 12,6% – 6,27 centa/kg mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wyjątkowo duże różnice regionalne cen

Różnice między cenami mleka w poszczególnych landach są bardziej widoczne, niż kiedykolwiek: najwyższe ceny mleka odnotowano w Bawarii na poziomie 49,26 centów/kg, a najniższe w Szlezwiku-Holsztynie na poziomie 37,07 centów/kg. To oznacza, że różnica między regionami o najwyższej i najniższej cenie wzrosła do 12,19 eurocentów/kg. 

Najwyższe stawki za mleko oferowano w Bawaria, następnie Badeni-Wirtembergii, Turyngii i Nadrenii-Palatynacie. Średnie ceny odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii i Saksonii. Meklemburgia-Pomorze Przednie, ...

Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:50