Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: przedświąteczne podwyżki! Powrót do rekordowych stawek

Obrazek

Na dużej giełdzie VEZG wzrost, w krajowych zakładach też ceny tuczników rosną. Idą Święta Wielkanocne, ubojnie szukają tuczników. Ile płacą zakłady ubojowe w tym tygodniu?

Dorota Kolasińska23 marca 2023, 09:50

Ceny tuczników w UE

Jak wynika z danych prezentowanych na Meat Market Observatory średnia unijna cena skupu trzody w kl. E w pierwszym tygodniu marca wynosiła 2,28 euro/kg (w Polsce 2,29 euro/kg). Na małej giełdzie dotychczasowy trend wzrostowy nieco się odwrócił i nieoczekiwanie nastąpił niewielki spadek. Tuczniki były wyceniane na 2,36-2,39 euro/kg. Co ciekawe, po dłuższym okresie stagnacji na giełdzie VEZG ceny tuczników podskoczyły do 2,30 euro/kg w wbc, czyli o 0,02 euro/kg. To zapewne efekt wzmożonego zainteresowania żywcem wieprzowym ze względu na Święta Wielkanocne. Niemieckie zakłady obawiają się, że obecna podaż nie zaspokoi zapotrzebowania.

Niższe ceny żywca wieprzowego niż w Polsce odnotowano m.in. w Niderlandach (o 0,2 euro/kg), a wyższe m.in. we Francji (o 0,08 euro/kg), Niemczech (o 0,07 euro/kg) i Hiszpanii (o 0,04 euro/kg).

- Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubojowych i dlatego coraz aktywniej poszukuje surowca. Pojawiły się pozytywne impulsy wzrostów cenowych wieprzowiny w Azji. Eksporterzy unijni z nadzieją patrzą na następne miesiące dostaw ze względu na niski poziom zapasów mięsa w niektórych krajach Dalekiego Wschodu – komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes PolPig.

Ceny prosiąt w UE

Średnie ceny prosiąt na Meat Market Observatory wyniosły 83,4 euro za sztukę. Przy obecnym kursie walutowym to 390,7 zł/szt. Ceny materiału do tuczu wzrosły prawie o 80% rok do roku. W całej UE podaż tuczników jest niska. Europejskie dane wskazują, że może być jeszcze niższa, gdyż pogłowie loch spadło o 650 tys. szt. (około 6 % od listopada 2022 r.). Konsekwencją mniejszej liczby loch jest niestety mniejsza podaż prosiąt na rynku, a to pociąga za sobą ciągłe wzrosty cen warchlaków do tuczu. Największy spadek pogłowia loch notowano w Niemczech, Danii i Holandii, czego efekt widać w cenach importowanych prosiąt.

Aktualne ceny tuczników w Polsce

Jak podaje KOWR na rynku krajowym w dniach 6–12.03.2023 r. cena zakupu trzody chlewnej (dane ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) ukształtowała się na poziomie 8,22 zł/kg w wadze żywej.

Ceny tuczników w tym tygodniu (23.03.2023) wzrosły, a ich średnia wynosi 10,5 zł/kg w klasie R. Jednak są zakłady, które płacą za tuczniki nawet 10,8 zł/kg! Wzrost w wadze poubojowej tydzień do tygodnia to od 20 do 50 gr/kg! Zakłady, które skupują tuczniki w wadze żywej również podniosły stawki. W tym przypadku wzrost jest mniej spektakularny, bo rzędu 10-20 gr/kg. Zakłady starają się zwiększyć podaż przed Świętami Wielkanocnymi.

- W kraju przygotowania do Świąt Wielkanocnych weszły w kluczowy okres. Szczególnie jest to widoczne w działaniach mniejszych zakładów przetwórczych, które bardzo aktywnie szukają surowca podbijając cenę skupu żywca. Duże zakłady chcąc konkurować na rynku muszą dostosować swoje cenniki. Wiąże się to ze zwiększeniem cen w klasie E o 20 groszy za kilogram (wbc) w stosunku do tygodnia poprzedniego – dodaje Aleksander Dargiewicz. Wielu rolników wstrzymało się ze sprzedażą tuczników do bieżącego tygodnia i tym razem była to dobra decyzja!

Wszystkie notowania cen tuczników znajdziesz w tabeli 

dkol
Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)