StoryEditor

Ceny tuczników: znów lekko w górę. Ile płacą ubojnie?

Ostatnie dwa tygodnie na rynku świń przebiegają pod znakiem stabilności cen na rynkach zachodnich i lekkich wzrostów na naszym krajowym podwórku. Wyraźnie naszym zakładom brakuje towaru i nadal przywóz zza zachodniej granicy zdaje się być utrudniony.
06.06.2024., 10:16h

Giełda VEZG kolejny tydzień bez zmian

Od wielu tygodni w notowaniach cen świń na dużej giełdzie VEZG nie ma żadnych zmian. Cena 2,2 euro/kg w klasie E zdaje się być jak zamurowana. Niemieckie zrzeszenie VEZG wskazuje przy tym na zrównoważenie popytu i podaży wieprzowiny, przy czym w ostatnim, wczorajszym notowaniu rozpatrywano zakres cen ze wskazaniem na możliwość podwyżek w kolejnych dniach – na razie jednak pozostaje wszystko bez zmian.

O braku wyraźnych wskazań do wzrostu cen na rynku niemieckim świadczą choćby notowania cen w aukcjach tzw. małej giełdy. Tam bowiem mamy do czynienia z wahaniami stawek w zakresie od 2,28 euro/kg do 2,3 euro/kg w klasie E. Należałoby więc przyjąć, że faktyczny poziom stawek transakcyjnych na rynku niemieckim to nie 2,2 euro/kg wagi poubojowej ale właśnie ok. 2,28 euro, czyli nie 9,43 a 9,78 zł/kg w klasie E. W takiej sytuacji tuczniki w naszym kraju i za Odrą są wycenianie niemal identycznie. Ostatnio bowiem pojawiły się informacje według których po ostatnich wzrostach stawek w naszym kraju tuczniki są droższe niż za Odrą.WEB Tags

Lekkie podwyżki cen tuczników w Polsce

W naszym kraju, rzadko ...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:21