StoryEditor

Minister Telus: Polska będzie blokowała transporty ukraińskich zbóż jeżeli UE nie przedłuży zakazu importu

- Nawet jeżeli Unia Europejska nie zgodzi na przedłużenie terminu zakazu importu ukraińskiego zboża, Polska będzie blokowała takie transporty - deklaruje minister rolnictwa Robert Telus. Jego zdaniem Polska skutecznie pozbyła się nadwyżek ziarna z zeszłorocznych zbiorów. 
25.08.2023., 14:08h

Dzisiaj odbyło się spotkanie 5 krajów przyfrontowych odnośnie przedłużenia terminu unijnego zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września oraz usprawnienia działania tzw. korytarzy solidarnościowych. Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Robert Telus podkreślił, że wszyscy jego uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy w powyższych tematach.

Wspólne stanowisko państw przyfrontowych

Udało się także wypracować wspólne, trzypunktowe stanowisko, które zostanie zaprezentowane na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa. Pierwszy punkt dotyczy poparcia dopłat do tranzytu co ma usprawnić funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych. Drugi punkt to przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do końca roku. Trzeci punkt to wprowadzenie elastycznej listy produktów na którą wpisywano by produkty rolne bez prawa wjazdu na teren 5 krajów przyfrontowych.

Robert Telus podkreślił, że nawet gdyby się nie udało przekonać Komisji Europejskiej do przedłużenia zakazu importu ukraińskiego ziarna to Polska, Węgry i prawdopodobnie Słowacja nie zamierzają otworzyć granic.

– Nasza deklaracja jest jasna: albo się dogadamy w UE, czego chcemy, albo jeżeli KE nie podejmie takiej decyzji to premier M. Morawiecki oraz J. Kaczyński powiedzieli jednoznacznie, że do Polski zboże ukraińskie na rynek polski nie będzie wjeżdżać – powiedział R. Telus.

Polski rząd nie będzie natomiast blokował tranzytu tego ziarna.

Sukces w eksporcie polskiego zboża

Minister rolnictwa Robert Telus zaprezentował także dane dotyczące eksportu zbóż z Polski.

– Gdy weźmiemy pod uwagę tylko ten rok od stycznia do sierpnia włącznie to w tej chwili wywieziono z Polski ok. 10 mln t. zbóż. Gdy weźmiemy okresy od momentu, w którym zostałem ministrem rolnictwa czyli od kwietnia br. to jest ok. 6 mln t. zbóż. W pierwszych dniach gdy zostałem ministrem mówiliśmy o wyeksportowaniu z Polski 3,5 - 4 mln t. Udało się to zrobić nawet dwa razy tyle – poinformował R. Telus.

Z kolei od początku roku do Polski wjechało ok. 1,3 mln t.

– Cel jaki sobie postawiliśmy czyli opróżnienie silosów u rolników został zrealizowany. To jest nasz wspólny sukces – podsumował minister Telus.


Dopłaty ryczałtowe z ARiMR - trwa nabór wniosków

Robert Telus poinformował także, że rolnicy którzy mają gospodarstwa do 5 ha, już tylko do końca sierpnia mogą składać oświadczenia do ARiMR aby otrzymać dopłaty ryczałtowe (225 euro do ha).

– Tych oświadczeń zostało złożonych 60 tys. Ale jeszcze nie wszyscy rolnicy. Przypominam rolnikom, że mają czas do końca sierpnia, żeby dostać dopłatę ryczałtową – powiedział R. Telus.

wk

Fot. MRiRW/Twitter

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 06:13