StoryEditor

Piechociński o polskim rolnictwie: brakuje działań wspólnotowych, nie jesteśmy drużyną

– Jeżeli przy tym potencjale polskiego rolnictwa jesteśmy trwałym importerem nie tylko prosiaków i warchlaków, ale również masy mięsnej, to w przypadku rosnących kosztów produkcji mamy problem – uważa Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, a w przeszłości wicepremier i minister gospodarki.

05.06.2025., 08:25h
Z tego artykułu dowiesz się:

Janusz Piechociński: my, Polacy ostatnio zajęliśmy się za bardzo sobą, koncentrując się na kampaniach wyborczych i politycznych rozstrzygnięciach. Zapominamy o tym, że życie składa się z drobiazgów i właśnie z nich wychodzi albo sukces, albo porażka.

Były polityk w rozmowie z top agrar Polska zwrócił uwagę, że sytuacja diametralnie się zmienia i nasz kraj nie może już tylko konkurować ceną.

– Jeżeli korzystamy na tym, że nasz większy od importu eksport w złotówkach, dolarach czy euro bierze się z tego, że dotąd prowadziliśmy przeróbkę mięsa w oparciu o niższe płace, o niższą cenę energii, to teraz wszystko się zmienia. Płace idą w górę, a energia jest jedną z najdroższych w Europie i trzy razy droższą niż w Chinach – podkreślił.

Ukraina rozpycha się na rynku

Piechociński zwracał uwagę, że konkurencja jest ogromna: – Wystarczy spojrzeć na wielkie, ukraińskie holdingi, które wchodzą do Europy, a często ich siedzibami jest Izrael, Malta, Lichtenstein czy Cypr.

– W związku z tym konkurencyjność rośnie. Jako Polska jesteśmy liderem w kurczaku, co jest niewątpliwie sukcesem. Jeżeli jednak policzymy ten i zeszły rok, to okaże się, że musieliśmy zutyliwać 17 mln kur w związku z grypą ptaków i rzekomym pomorem drobiu. O 1/4 spadła liczba kur niosek i nie widać impulsu do odbudowy tego potencjału – zaznaczył prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.

Z drugiej strony mamy Brazylię (największy na świecie eksporter drobiu), gdzie grypa ptaków również powoduje potężne straty.

image
Janusz Piechociński był jednym z panelistów konferencjj "Jakość, konkurencyjność i przyszłość branży mięsnej" zorganizowanej 30 maja w Jachrance k. Warszawy 
FOTO: Krzysztof Zacharuk

Cięlęta okazują się problemem

Janusz Piechociiński przyznał, że Polska może poszczycić się tym, że ok. 180 tys. gospodarstw zajmuje się produkcją wołowiny na tusze. Jednak gdy w Europie pojawiła się pryszczyca, sytuacja stała się trudna.

Importujemy bardzo dużo cieląt nie tylko z Irlandii, ale również z Czech, Słowacji, Włoch czy Węgier. W przyszłym roku będziemy mieli gigantyczne problemy, bo okaże się, że polskich cieląt jest za mało w stosunku do możliwości sprzedaży – zaznaczył były wicepremier. 

image

Pryszczyca w odwrocie? Urzędnicy nie kryją optymizmu

To powinno budzić nasze zaniepokojenie

Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja zapytaliśmy nie tylko o kondycję polskiej branży mięsnej, ale również eksport rolno-spożywczy, a także bariery w rozwoju gospodarstw

Janusz Piechociński zwracał uwagę, że polska wieś szybko się starzeje, mimo tego, że statystyki demograficzne wśród rolników nie są najgorsze. – Mamy coraz mniej w strukturze wsi produkcyjnych rodzin rolniczych, a coraz więcej tych żyjących z socjalu albo z innych zawodów. To powoduje narastanie fali konfliktów nad lokalizacją ubojni, kurników czy obór – wyjaśnił.

image
30 maja w Jachrance k. Warszawy odbyła się konferencja dotycząca przyszłości branży mięsnej w Polsce
FOTO: Krzysztof Zacharuk

W odniesieniu do eksportu rolno-spożywczego należy wiedzieć, że istnieje szereg czynników, które powinny budzić nasze zaniepokojenie. O co chodzi? 

Mamy nadwyżkę w eksporcie żywności, która w większości trafia do krajów Unii Europejskiej, a więc rynku, który jest wysoce konkurencyjny i charakteryzuje się bardzo wysokimi kosztami produkcji. Dużo trudniej wchodzi się na nowe rynki, ponieważ jest to kwestia szeregu certyfikatów i dopuszczeń fitosanitarnych – stwierdził ekspert.

image

Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem. Jak je zapewnić? Eksperci odpowiadają

Trzeba poszukiwać nowych kierunków

Wyzwaniem dla polskiego sektora mięsnego i mlecznego jest także sprawa ceł, które tak chętnie podwyższa prezydent Donald Trump. I to bez oglądania się na konsekwencje. Nawet jeżeli dziś wydaje się, że te tematy są nam dalekie, to już niebawem mogą dotknąć także polskie rolnictwo

Alternatywą mogą być inne rynki, na przykład Ameryka Południowa czy Azja. – Cieszymy się, że niedawno wysłano kilka kontenerów mleka do Kolumbii – przyznał Piechociński.

W ocenie eksperta wielkim kłopotem są bariery w zakresie wzrostu kosztów produkcji, w tym kosztów energii. To wszystko miesza się z problemami w zakresie budowy nowych biogazowni czy przemysłowych magazynów energii

Swoje kłopoty ma także sektor przetwórczy, który notuje ciągłe braki fachowców. Szczególnie dobitnie widać to chociażby w przypadku pracowników sezonowych, których zwyczajnie brakuje. 

Kiedy prześledzimy polską debatę społeczno-polityczną w zakresie migracji, sprowadzamy to tylko do jednego, a mianowicie zagrożenia: przyjdą i będą gwałcić nasze córki czy żony. To skutkuje tym, że znaczna część firm rodzinnych jest w bardzo trudnej sytuacji – zauważył.

– My, Polacy ostatnio zajęliśmy się za bardzo sobą, koncentrując się na kampaniach wyborczych i politycznych rozstrzygnięciach. Zapominamy o tym, że życie składa się z drobiazgów i właśnie z nich wychodzi albo sukces, albo porażka – wyjaśnił Piechociński.

image

Ceny nawozów w czerwcu 2025! Ile zapłacimy za nawozy na początku miesiąca?

PRL odrzucił nas od działalności spółdzielczej

Zdaniem byłego wicepremiera, należy martwić się tym, że wciąż brakuje silnego impulsu do podjęcia "działań wspólnotowych"

Chodzi o bycie drużyną, jednym zespołem. Okazuje się, że PRL odrzucił nas od działalności spółdzielczej, kolektywnej. Znaczana część grup producenckich zbudowanych w oparciu o impulsy środków unijnych już nie istnieje albo przeżywa określone kłopoty. 

* Janusz Piechociński był posłem I, II, IV, VI i VII kadencji (1991–1997, 2001–2005, 2007–2015). W latach 2012–2015 był wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem gospodarki, a także prezesem PSL.

Krzysztof Zacharuk

Krzysztof Zacharuk
Autor Artykułu:Krzysztof Zacharuk
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2025 13:52