StoryEditor

Rynek tuczników: Czy to koniec dobrych cen świń?

Niestety nie widać końca spadków cen świń. Korekty zapoczątkowane jeszcze przed Wielkanocą przybrały na sile w ostatnich dniach. O ile tuż po świętach obniżki były symboliczne, gdyż nie było impulsu do większych korekt zza Odry, tak w ostatnią środę przeceny przybrały większych rozmiarów.
23.04.2020., 10:04h

VEZG w Niemczech obniżyło stawki o 9 eurocentów/kg w kl. E, co w kraju wywołało niewspółmierne cięcia w cennikach. Niektóre firmy chyba tylko na to czekały, by tuż przed publikacją najnowszej stawki w Niemczech u nas obniżyć ceny o nawet 50 gr/kg wagi poubojowej. Pośrednicy często w ślad za tym obniżali ceny o 40 gr/kg wagi żywej. Stąd ceny spadły w okolice 7 zł/kg w klasie E i maksymalnie 5,6-5,7 zł/kg wagi żywej. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno, bo ok. miesiąc temu maksymalne stawki za świnie sięgały 5,6 zł/kg żywca i 8,5 zł/kg w klasie E. Zdaniem ubojni i masarni spadkowi cen winny jest kiepski popyt na mięso w całej Europie, co ma związek z epidemią koronawirusa. Wprawdzie choroba ta krąży po Europie już długie tygodnie, to jednak wcześniej tym co trzymało ceny były święta wielkanocne.

Tłumaczenie to jednak trudno przyjąć za zasadne, bowiem na rynku cały czas trwają poszukiwania tuczników, podaż żywca jest kiepska w całej Europie, a kłopoty z dostawami mięsa na rynek zarówno unijny, jak i eksportowy mają największe hiszpańskie zakłady ubojowe, a ten kraj jest liderem w produkcji wieprzowiny w UE. Co więcej, docierają do nas info...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 17:53