StoryEditor

Rynek tuczników: obniżki hamują?

Z rynku tuczników nie ma zbyt wiele optymistycznych informacji. Jedynym światełkiem w tunelu jest utrzymanie na niezmienionym poziomie ceny tuczników w Niemczech. 
09.09.2021., 16:09h
Polscy skupujący nie mają bowiem impulsu do kolejnych obniżek, bo w ostatnich tygodniach korekty były bardzo intensywne. Dzięki nim ceny tuczników w kraju spadły grubo poniżej 5 zł/kg żywca i poniżej 6 zł/kg w klasie E. Kolejne spadki wisiały w powietrzu, ale wczorajsze utrzymanie ceny na poziomie 1,25 euro/kg w klasie E uspokoiło nastroje. 

To wszystko jest o tyle dziwne, że na krajowym ryku brakuje tuczników, a mniejsze ubojnie niekiedy muszą przemierzać kilkaset kilometrów w poszukiwaniu surowca. Z kolei największe zakłady ubojowe w ostatnim czasie zaopatrywały się głównie w zagraniczne tuczniki, a inne kupiły duże ilości hiszpańskich elementów tusz. 

Zdaniem analityków nadwyżki wieprzowiny na zachodzie Europy się kończą. A to mogłoby dać nadzieję, że za ok. 2 tygodnie sytuacja powinna drgnąć w lepszą stronę. Oby tak było. W obecnych realiach bardzo wysokich kosztów produkcji nawet uzyskując 5 zł/kg żywca trudno mówić o opłacalności produkcji. jbr


Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:23