StoryEditor

Smart Farming na targach Agritechnika 2023

Inteligentne rozwiązania, które mają pomóc rolnikom efektywniej prowadzić gospodarstwo, czyli Smart Farming na targach Agritechnika 2023.
04.08.2023., 14:08h
Podstawą precyzyjnego i inteligentnego rolnictwa są czujniki. Wykorzystanie zdjęć satelitarnych do chociażby monitorowania chorób, czy niedoborów składników odżywczych, a także kamer do rozpoznawania chwastów w uprawie. To tylko dwa z wielu przykładów dostępnych technologii.

Algorytmy odpowiedzialne są za przetwarzanie pomiarów czujników, te następnie wykorzystywane są do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania uprawami. Możemy obliczyć dawki nawozów, pestycydów, tak aby te były zoptymalizowane pod kątem lokalnych warunków, analizowania warunków glebowych lub kontrolowania nawodnienia.

Kiedy i gdzie odbędą się targi Agritechnica?

Na targach Agritechnica, zostaną zaprezentowane najnowsze technologie. Odbędą się one w dniach od 12 do 18 listopada 2023 roku na terenach wystawowych w Hanowerze w Niemczech. Na targach oprócz technologii Smart Farming, odbędą się także pokazy na żywo.


Pojedź z top agrar Polska na Agritechnikę!

Coś dla operatora maszyn

Czujniki, kamery oraz radary to coraz częściej wykorzystywane technologie, które mają odciążyć operatora maszyn. Coraz większa moc obliczeniowa prowadzi do wyższych prędkości operacyjnych, a co za tym idzie poprawy wydajności pracy na polu.

AR, czyli rozszerzona rzeczywistość, w której komputerowo generowany obraz, nakładany jest na widok rzeczywistego świata operatora maszyny, również zyskuje na znaczeniu i umożliwia kierowcy podejmowanie świadomych decyzji, bez konieczności przenoszenia koncentracji z drogi przed sobą na osobny monitor.

CORAZ WIĘCEJ AUTONOMICZNYCH ROBOTÓW POLOWYCH WYKONUJE PRACE, TAKIE JAK SIEW, NAWOŻENIE, PIELENIE I ZBIORY, A PONIEWAŻ NIE POTRZEBUJĄ PRZERWY, MOGĄ TO ROBIĆ PRZEZ CAŁĄ DOBĘ. FOT. DLG

Robotyzacja rolnictwa

Agriboty to nazwa, jaka przypada czasami dla robotów rolniczych. Nazywane są także robotami polowymi i są bez wątpienia jednymi z najbardziej przyciągających wzrok przykładów cyfrowego rolnictwa. Automatyczne maszyny mają wiele zalet, m.in.
  • znaczne oszczędności w nakładach pracy na gospodarstwo i czasie pracy,
  • a także lepsza ochrona gleby,
  • zapewniają również większy zrównoważony rozwój przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.
  • Mogą również zrekompensować brak personelu.

Informacje prosto z drona

Stale rośnie także liczba dronów wykorzystywanych w rolnictwie, ich kamery pokładowe o bardzo wysokiej rozdzielczości dostarczają ważnych informacji m.in. na temat jakości gleby, zwalczania chorób, a także inwazji chwastów. Drony mogą być wyposażone w kamerę termowizyjną, wtedy taka opcja pozwoli sprawdzić przed wyjechaniem w pole na zbiór, czy nie ma na nim żadnych dzieci lub zwierząt. Podczas zwalczania omacnicy prosowianki coraz częściej będą pracowały duże dorny na polach kukurydzy.

LICZBA DRONÓW WYKORZYSTYWANYCH W ROLNICTWIE STALE ROŚNIE, A ICH KAMERY POKŁADOWE O WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI DOSTARCZAJĄ PRZYDATNYCH INFORMACJI NA TEMAT JAKOŚCI GLEBY,FOTO: DLG

Uproszczona dokumentacja

Kolejną korzyścią płynącą z cyfryzacji jest uproszczona dokumentacja. Systemy zarządzania gospodarstwem mogą analizować i przetwarzać dane szczegółowo pod kątem danego gospodarstwa. Pomaga to podejmować decyzję dotyczące zarządzania uprawami, czy w przypadku wniosków na dotacje unijne.
Przydatna byłaby również płynna wymiana danych między systemami zarządzania rolników, a rządu. Niestety wiele z rządowych systemów nie ma niezbędnych, otwartych interfejsów, przez co uniemożliwiony jest cyfrowy transfer danych.

AGRITECHNICA, NAJWIĘKSZE NA ŚWIECIE TARGI INNOWACJI ROLNICZYCH, TO DOBRE MIEJSCE, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ O NAJNOWSZYCH TECHNOLOGIACH I OSIĄGNIĘCIACH. FOT. Jan Józefowicz.

Pionierzy cyfryzacji

Największe tragi innowacji technicznych na świecie, czyli Agritechnica to idealne miejsce, gdzie będziemy mieć możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami i technologiami. W hali nr 9, czyli w centrum Smart Farming, wystawcy zaprezentują inteligentne rozwiązania rolnicze skoncentrowane na większej wydajności i zrównoważonym rozwoju. Dodatkowo szeroki i kompleksowy zakres eksponatów, niewątpliwe wpływa na pozycje targów Agritechnica, czyniąc je idealnym miejscem dla rolników zorientowanych na przyszłość.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 02:23