StoryEditor

Wzrost sprzedaży europejskich maszyn rolniczych – jest rekord!

Stowarzyszenie Maszyn Rolniczych VDMA informuje o trendach wzrostowych w sprzedaży europejskich maszyn. Sektor odnotowuje dwucyfrowy wzrost drugi rok z rzędu.
10.01.2022., 13:01h

Niemieckie fabryki pracują pełną parą

Według danych branżowego stowarzyszenia VDMA, technika rolnicza kwitnie – sprzedaż niemieckiej produkcji w tym sektorze wzrosła w 2021 r. o 14%.

– Oznacza to, że po raz pierwszy przebijemy granicę 10 miliardów euro w krajowym zakładzie produkcyjnym – mówi dyrektor zarządzający stowarzyszenia, dr Bernd Scherer – Na poziomie europejskim i światowym branża wykazuje podobnie wysoki poziom wzrostu ze stopą wzrostu wynoszącą odpowiednio 10 i 12 procent.

Ten nowy rekord opiera się na solidnych podstawach, ponieważ napływające do producentów zamówienia już drugi rok z rzędu wykazują dwucyfrowy wzrost.

Sektor rolniczy konsekwentnie zwiększa zakupy. Według ostatniego badania branżowego, menedżerowie najwyższego szczebla w europejskim przemyśle maszyn rolniczych oczekują dalszego wzrostu. Obecna koniunktura i prognozy na najbliższe sześć miesięcy są cały czas pozytywne.

– Fabryki pracują na pełnych obrotach, a portfel zamówień w branży odpowiada obecnie okresowi produkcji wynoszącemu prawie sześć miesięcy - nigdy nie mieliśmy wyższej wartości – zapewnia Scherer.

Boom na większości rynków zbytu

Głównymi rynkami zbytu maszyn rolniczych są Stany Zjednoczone, Japonia i Europa. Tam wzrost sprzedaży ma utrzymać się przez kolejny rok.

Według VDMA popyt na maszyny rolnicze w 2021 r. rozciągał się na prawie wszystkie rynki zbytu na całym świecie z wyjątkiem Chin, ale nawet ten kierunek wkrótce ma zmienić swoją specyfikę.

– Nasi analitycy spodziewają się ogromnych efektów doganiania w 2022 roku, zwłaszcza w Azji Wschodniej, w połączeniu z silnym wzrostem rozłożonym na cały rok – mówi Bernd Scherer.

Braki w zaopatrzeniu dają się we znaki

Problemy w sektorze komponentów okresowo spowalniają produkcję również w branży agro. Ciągłe problemy z dostawami są najistotniejszym powodem do niepokoju wśród producentów sprzętu rolniczego.

Przy zamówieniach stali trzeba było niekiedy zaakceptować wzrost kosztów o 95% w stosunku do średniej długoterminowej, a w przypadku mikroczipów mówi się nawet o pięciokrotnym wzroście cen zakupu.

– Do tego dochodzą odczuwalne tarcia w logistyce transportu międzynarodowego, gdzie głównym powodem do narzekań są wąskie gardła i opóźnienia – podsumowuje Scherer.

Sytuacja może poprawić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, jak oczekują eksperci do spraw surowców. Szczególnie na rynku stali widać pierwsze oznaki rozluźnienia. Dobre prognozy ma także kwestia logistyki, która ucierpiała przez pandemię.

Czym jest VDMA?

Przemysł maszyn rolniczych zatrudnia około 125 tysięcy pracowników w skali Europy, z czego aż 30 tysięcy w Niemczach. Branża ta jest jedną z wiodących sektorów przemysłu budowy maszyn i urządzeń.

Stowarzyszenie Maszyn Rolniczych VDMA zrzesza 180 producentów innowacyjnych maszyn rolniczych, ciągników i systemów oprogramowania.

opr. jj
fot. EnvatoElements

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 22:31