StoryEditor

Jak substancje czynne dostają się do rośliny? Jak poprawić ich wnikanie?

Stosowanie środków ochrony roślin nie musi być trudne. Potrzeba jednak wyrafinowania, aby zapewnić dobre pokrycie roślin i przyleganie na liściu, a następnie ich przenikanie i dystrybucję w roślinie. Dlaczego do dobrego pobrania substancji czynnej ze środka ochrony roślin znaczenie ma zarówno budowa liścia, jak i kąt padania kropli cieczy roboczej i stan kutikuli.
22.03.2023., 15:03h

Ochrona roślin, zarówno konwencjonalna, jak i biologiczna, ma na celu ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez szkodniki i choroby. Inną ważną funkcją jest zahamowanie wzrostu chwastów 1- i 2-liściennych poprzez zastosowanie chemiczno-syntetycznych substancji aktywnych. Warto o tym nadmienić, ponieważ np. w 2022 r. herbicydy stanowiły w Niemczech 50% całej rocznej ilości zastosowanych wszystkich substancji aktywnych.

Skuteczne działanie środków ochrony roślin

Aby zapewnić skuteczne działanie środków ochrony roślin, kropla cieczy opryskowej musi mieć zapewniony dobry kontakt i przyczepność do rośliny. Dla biologicznego oddziaływania decydujący jest rozkład substancji czynnej na roślinie. Przy tym znaczenie ma struktura powierzchni danej rośliny.

Rośliny pokryte są nabłonkiem woskowym, tzw. kutikulą (cienka warstwa pokrywająca epidermę). Woda spływa zatem po tej warstwie z rośliny mniej lub bardziej intensywnie. Dlatego też krople cieczy roboczej powinny w możliwie optymalny sposób pokryć roślinę lub na niej zaschnąć. Substancje aktywne przenikają następnie do tkanki lub pozostają na powierzchni woskowej w postaci k...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 15:23