StoryEditor

Holandia: Policja skonfiskowała traktory protestującym rolnikom

Kilkanaście traktorów zarekwirowała policja w Hadze rolnikom, którzy udawali się na protest do centrum miasta przeciwko rządowej strategii ograniczania emisji tlenku azotu.
21.09.2022., 11:09h
Protesty rolnicze zbiegły się z wtorkowym przemówieniem przed połączonymi izbami parlamentu króla Wilhelma Aleksandra na temat rządowej polityki w nadchodzącym roku.

Minister sprawiedliwości apelowała o zostawienie traktorów w gospodarstwach

Przed udziałem ciężkim sprzętem rolniczym we wtorkowym proteście ostrzegała z samego rana holenderska minister sprawiedliwości.

– Zostaw traktor w domu! Protesty są dozwolone, ale nie z dużymi pojazdami – napisała Dilan Yesilgoz na Twitterze.

Traktory rolników trafiły na policyjne parkingi

Ostrzeżenie szefowej resortu sprawiedliwości w przeciwieństwie do protestujących rolników wzięła sobie do serca lokalna policja, która na podstawie wydanego przez burmistrza zarządzenia, w którym zakazano wjazdu „ciężkiego sprzętu” zatrzymywała rolników, gdy ci próbowali wjechać do miasta. Koniec końców ich traktory zostały załadowane na przyczepy i wywiezione na policyjne parkingi.

– To jest ograniczanie demokratycznego protestu – oceniał Sieta van Keimpema, rzecznik Farmers Defence Force, cytowana przez portal NOS.

Dlaczego rolnicy w Holandii protestują?

Jak pisaliśmy w artykule "Holandia: Rolnicy znów zablokują drogi ciągnikami?", do 2030 r. holenderski rząd w ramach szeroko rozumianej walki o ochronę środowiska, planuje drastycznie (aż o 30%) ograniczyć hodowlę zwierząt w tym kraju.

Zrzeszeni w Farmers Defense Force protestujący rolnicy czują się pokrzywdzeni przez holenderskich decydentów. Jak podkreślają, inne branże również przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska, ale to właśnie na nich nakłada się największe ograniczenia.

fot.: Pixabay
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 17:17