Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Özdemir: nie ma powodu do protestów rolników w Niemczech

Obrazek

Zdaniem niemieckiego ministra rolnictwa Cema Özdemira, w Niemczech nie będzie masowych protestów rolników tak, jak w Holandii. Szef resortu twierdzi, że ograniczenia w stosowaniu nawozów będą znacznie bardziej umiarkowane. Jednocześnie trzeba nadrobić zaniedbania poprzedników.

26 lipca 2022, 11:49

Niemcy muszą nadrobić zaległości

Rolnicy w Holandii od tygodni protestują przeciwko planowanej przez rząd polityce azotowej. Nowe plany rządowe przewidują ustalenie w całym kraju zróżnicowanych regionalnie celów przewodnich dla azotu oraz celów redukcyjnych, wynoszących od 12% do 70% w zależności od warunków lokalnych. Dotyczyłoby to głównie hodowców zwierząt. Dla nawet 30 proc. plany mogą oznaczać koniec produkcji.

Zdaniem federalnego ministra rolnictwa Cema Özdemira, w Niemczech nie będzie tak masowych protestów rolników jak w Holandii. Polityk Zielonych powiedział "Neue Osnabrücker Zeitung", że sytuacje w obu krajach nie są porównywalne.

 W Holandii aktualnym problemem jest amoniak w powietrzu, w Niemczech jest to ochrona wód gruntowych przed zanieczyszczeniem azotanami  powiedział Özdemir  Przez dziesięć lat niemieccy rolnicy byli "oszukiwani", że przepisy UE dotyczące ochrony wód gruntowych nie mają dla nich zastosowania i że mogą to jakoś przeczekać. Ale tak nie jest. Niemcom groziłyby "horrendalne kary pieniężne", które musieliby zapłacić wszyscy razem.

Wraz z Ministerstwem Środowiska i krajami związkowymi w ciągu kilku miesięcy uporządkował procedurę, w której jego poprzednicy przez ponad 14 lat nie zrobili "ani jednego kroku". Dlatego musi teraz realizować plany, które przez ostatnie dziesięć lat były zaniedbywane. Obejmuje to również skłonienie krajów związkowych do rozbudowy gęstszej sieci stacji pomiarowych.

Özdemir o nawożeniu: Rolnicy sobie z tym poradzą

W Niemczech, w przeciwieństwie do Holandii, ograniczenia dotyczące nawożenia są bardziej umiarkowane:

 Nie jest tak, że zostanie wprowadzony zakaz nawożenia. Rolnicy mogą nadal stosować nawozy, ale w taki sposób, abyśmy uciekli od nadmiernego zanieczyszczenia azotanami - powiedział minister rolnictwa w rozmowie z NOZ Rolnicy sobie z tym poradzą  mówi Özdemir.

Kraje związkowe muszą teraz przyspieszyć rozbudowę sieci stacji monitorowania. Jest w tej sprawie po stronie rolników. Jednocześnie Federalne Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów (BMEL) tworzy przepisy będące przesłankami do tego, aby zasada "zanieczyszczający płaci" była w przyszłości jeszcze bardziej skuteczna. W przyszłości ostrzejsze przepisy dotyczące nawozów będą dotyczyć tylko tych gospodarstw, które rzeczywiście przyczyniają się do zanieczyszczenia wód gruntowych.

jk na podst. topagrar.comWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)