StoryEditor

Wojciechowski – Nie dla unijnych dopłat dla ukraińskich agro-holdingów

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedział się przeciwko płaceniu unijnych dotacji rolnych dla ukraińskich agro-hodlingów. Jak poinformował portal Euractive, Ukraina będzie kwalifikować się do otrzymania 96,5 miliarda euro z funduszy WPR. Czy wprowadzenie obowiązkowego cappingu będzie rozwiązaniem problemów związanych z przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej?
19.12.2023., 13:13h

UE powinna unikać płacenia dotacji dla tak dużych firm

Przemawiając na niedawnej konferencji na temat perspektyw rolnictwa, Wojciechowski powiedział, że Unia Europejska powinna zapobiec pogłębianiu się tendencji koncentracji gruntów w Europie co grozi po akcesji Ukrainy do UE.

- Duża część ukraińskiego rolnictwa jest zdominowana przez duże agro-holdingi. UE powinna unikać płacenia dotacji dla tak dużych firm – powiedział cytowany przez portal Euractive komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Unijny system ograniczania upraw

Według Wojciechowskiego unijny obowiązkowy system ograniczania upraw byłby „dobrą odpowiedzią” na rozwiązanie problemu koncentracji gruntów i faktu, że przeciętne ukraińskie gospodarstwo rolne jest jeszcze większe niż w UE.

Obecnie państwa członkowskie UE mogą dobrowolnie ograniczyć kwotę płatności bezpośrednich, jakie mogą uzyskać indywidualne gospodarstwa rolne, aby zapobiec nadmiernemu korzystaniu z dotacji przez duże gospodarstwa. Według danych UE w 2019 r. 80% tych płatności trafiło do 20% największych gospodarstw.

Zobacz także: Co trzecie gospodarstwo ma problemy finansowe, a co czwarty rolnik musi dorabiać. Pesymistyczne nastroje wśród gospodarzy

Ukraina w UE - wpływ na sektor rolno-spożywczy

Uwagi komisarza Wojciechowskiego odzwierciedlają rosnące obawy dotyczące wpływu, jaki włączenie Ukrainy do bloku będzie miało na unijny sektor rolno-spożywczy.

Jak informuje portal Euractive w zeszłym miesiącu wyciekły dokumenty sporządzone przez Sekretariat Generalny Rady UE z których wynika, że Ukraina będzie kwalifikować się do otrzymania 96,5 miliarda euro z funduszy WPR w siedmioletnim okresie budżetowym UE, co doprowadzi do cięć o około 20% dotacji rolnych do obecnych unijnych dotacji.

"Pokażcie jaka przyszłość nas - rolników czeka"

Także polscy rolnicy niepokoją się perspektywą przystąpienia Ukrainy do UE.

- Rozszerzenie UE o Ukrainę? To może czas na analizę wpływu tej decyzji politycznej na rolnictwo UE i Polski ? Pokażcie liczby, pokażcie zagrożenia, pokażcie jak będzie wyglądała WPR Pokażcie jaka przyszłość nas- rolników czeka. Dość deklaracji i ogólników. Przejdźmy do konkretów – napisał na portalu X Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

W odpowiedzi komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał, że: „Naszym wspólnym obowiązkiem jest przewidywanie wyzwań i rozwoju sytuacji związanej z tym rozszerzeniem, w szczególności w sektorze rolnym. Należy dogłębnie ocenić wpływ przyszłego rozszerzenia UE na WPR, uwzględniając wagę i strukturę rolnictwa w gospodarce Ukrainy. Ocena będzie wystarczająco głęboka, szczegółowa i włączająca. Komisja przedstawi swoje pomysły w pierwszym kwartale 2024 roku z myślą o dyskusji przywódców podczas prezydencji belgijskiej”.

 

WK

Fot: Canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 11:27