StoryEditor

Ceny rzepaku: za rok może być więcej

Przyglądając się temu sezonowi trudno o nadmierny optymizm. Pomimo skromnego importu sprzedać rzepak na już jest coraz trudniej. Ceny wciąż nie mogą się rozkręcić, a nad kolejnym sezonem wisi widmo jeszcze większych ilości.
31.08.2023., 15:08h

Rzepakowy rynek w Europie w ostatnich latach był mocno uzależniony od importu, dlatego tym dziwniej wygląda ten sezon kiedy import jest skromy, a dobre pokrycie surowcowe naszych olejarni powoduje, że ceny też nie są za wysokie.

Import w tym roku nie może się obudzić

W tym sezonie, od początku lipca do 27.08.23 r. UE zaimportowała niecałe 374 tys. t rzepaku. Tak niewielki import stanowi 40% ilości przywiezionych w analogicznym okresie ubiegłego sezonu. Myliłby się ten, kto przypisywał by całość zaimportowanych w tym sezonie ilości tylko i wyłącznie Ukrainie.

Okazuje się, że dotychczas najwięcej rzepaku do UE dostarczyła Mołdawia 122 tys. t, Ukraina z ilością 104 tys. t była druga, a trzecia z podobnymi wolumenami jest Australia. Polski w imporcie rzepaku w statystykach na razie nie znajdziemy, ale już w olejach roślinnych, w których imporcie spory czas w poprzednim sezonie Polska była w gronie liderów nasz kraj jest widoczny.

Jak na razie Polska  importując 62 tys. t oleju słonecznikowego jest po Hiszpanii drugim importerem w Unii. Import 29 tys. ton oleju sojowego także daje nam drugie miejsce w tym asortymencie, pierwsza lokata tu również n...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 06:14