StoryEditor

Chce przekazać gospodarstwo córce. Jak rozliczać VAT i składać JPK-VAT za miesiąc, w którym dojdzie do przekazania gospodarstwa?

Właściciel gospodarstwa rolnego planuje przekazać je córce wraz z produkcją zwierzęcą. Jest czynnym podatnikiem VAT, a rozliczające go biuro rachunkowe uważa, że nie będzie to łatwy proces. Czy biuro ma rację?
08.03.2023., 09:03h

Czytelnik pyta: Chce przekazać gospodarstwo córce. Jak rozliczać VAT i składać JPK-VAT za miesiąc, w którym dojdzie do przekazania gospodarstwa?

Chcę w I półroczu przekazać gospodarstwo rolne z produkcją zwierzęcą mojej córce. Jestem podatnikiem VAT od 20 lat. Rozlicza mnie biuro rachunkowe, które twierdzi, że nie będzie to takie proste, bo trzeba zrobić spis z natury towarów i materiałów, a także odprowadzić VAT. Niezależnie od tego biuro nie wie, jak rozliczać VAT i składać JPK-VAT za miesiąc, w którym dojdzie do przekazania gospodarstwa. Czy biuro ma rację?

Ekspert odpowiada: Z braku szczegółów należy przyjąć założenia co do zakresu przekazania majątku podatnika czynnego z punktu widzenia VAT.

Z braku szczegółów należy przyjąć założenia co do zakresu przekazania majątku podatnika czynnego z punktu widzenia VAT. Gdyby przyjąć stanowisko biura podatkowego, oznaczałoby to, że Czytelnik nie przekazuje całego majątku gospodarstwa, a tylko jego część lub części, niespełniające kryterium art. 6 ust. 1 o VAT, czyli transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A na dodatek miałoby dojść do opodatkowania przy ...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 20:10