StoryEditor

Ekoschematy 2023: Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe – co trzeba zgłosić do ARiMR?

Warianty ekoschematu „Rolnictwo węglowe” to najczęściej wybierane praktyki dodatkowe w tegorocznych wnioskach. O czym należy pamiętać przy wypełnianiu zobowiązania międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe? Pamiętaj o terminach i dokumentach!
28.07.2023., 11:07h

Wraz z nadejściem żniw rozpoczyna się czas realizacji zobowiązań zadeklarowanych w tegorocznych wnioskach ekoschematów. Przybliżamy zasady dotyczące dokumentowania realizacji ekoschematów i terminy, o których nie można zapomnieć.

Rolnictwo węglowe: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe

Warianty ekoschematu „Rolnictwo węglowe” to najczęściej wybierane praktyki dodatkowe w tegorocznych wnioskach. Wariant międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe – w tym przypadku musimy pamiętać, że jeśli zadeklarowano wariant dotyczący wsiewki w uprawę główną, trzeba poinformować ARiMR o dacie zbioru uprawy głównej na specjalnym formularzu (oświadczenie o dacie zbioru uprawy w plonie głównym), na co mamy tylko 7 dni od daty zebrania tegorocznej uprawy głównej.

Trzeba pamiętać również o tym, że po zbiorze uprawy głównej wsiewka musi pozostać na polu do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni (choć może pozostać dłużej i być uprawą główną w kolejnym roku). W przypadku zaś międzyplonów nie musimy informować Agencji ani od dacie zbioru uprawy głównej, ani o dacie wysiewu międzyplonu – trzeba go po prostu wysiać do 1 października i pozostawić na polu do 15 lutego kolejnego roku. Tym przypadku często pojawia się pytanie o możliwość zmiany składu gatunkowego międzyplonu zadeklarowanego pierwotnie we wniosku – takiej zmiany można oczywiście dokonać w terminie do 30 września za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Jak składać dodatkowe dokumenty?

Oczywiście za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po zalogowaniu się w aplikacji (tak samo, jak w przypadku składania wniosku o dopłaty), w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybieramy zakładkę „Dok. Uzupełniające”, gdzie mamy od razu możliwość dołączenia trzech rejestrów dotyczących wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023. I to właśnie wybierając opcję dodania załącznika niemerytorycznego otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, podobnie jak robiliśmy to dodając załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

ig
fot. Sierszeńska

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:03