StoryEditor

Ceny świń: warchlaki i tuczniki pozostaną drogie, co z prosiętami?

Producenci żywca wieprzowego jak powietrza potrzebują dłuższego okresu wysokich cen tuczników. Jak wynika z duńskiej prognozy cen, perspektywy na najbliższe kwartały są dobre dla warchlaków, tuczników i prosiąt.
02.06.2023., 14:06h

Ceny świń na początku 2023 r.

Hodowcy trzody chlewnej długo za długo musieli czekać na wyższe przychody ze swojej produkcji. Ma to konsekwencje widoczne gołym okiem w dynamicznej redukcji pogłowia w niemal całej Europie. Jednak w grudniu ubiegłego roku miarka się przebrała i balon pękł. Zwłaszcza ceny prosiąt doświadczyły niemal niekontrolowanego wzrostu aż do lutego br. W ciągu dobrych dziesięciu tygodni stawki za 25-kilogramowe prosięta praktycznie się podwoiły i urosły do około 80 euro. Co ważne, poprzedzał to gwałtowny wzrost cen tuczników. Podczas gdy jeszcze w styczniu magiczna granica 2 €/kg wagi bitej ciepłej wydawała się mocno ugruntowana, w lutym ceny gwałtownie wzrosły i osiągnęły nowy rekordowy poziom – 2,28 € za kg masy tuszy. Z poziomu wyjściowego 1,90 € w listopadzie ubiegłego roku świnie przeznaczone do uboju osiągnęły historycznie wysoki skok cenowy.

Duńskie prognozy dla rynku trzody chlewnej

Uderzająca jest nie tylko skala wzrostu cen prosiąt i tuczników, ale także moment, w którym nastąpiły. W poprzednich latach sezonowe ożywienie dochodów producentów zwykle rozpoczynało się dopiero w lutym. W tym...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 01:22