StoryEditor

Ceny tuczników: są małe wzrosty. Jakie dalsze perspektywy?

Po zeszłotygodniowych wzroście cen na niemieckiej giełdzie VEZG bieżący tydzień przyniósł utrzymanie ceny na niezmienionym poziomie. Nasi zachodni sąsiedzi jednak wskazują na potencjał do kolejnych wzrostów. Powodem oczywiście jest ograniczona podaż wieprzowiny na całym unijnym rynku oraz spodziewane ożywienie popytu w związku z sezonem grillowym oraz nowymi możliwościami eksportowymi.
01.06.2023., 10:06h

Delikatne wzrosty

W kraju z kolei po wzroście cen na VEZG w ubiegłym tygodniu do historycznie wysokiego poziomu 2,38 euro/kg w klasie E czyli ok. 11 zł/kg wagi poubojowej skupujący długo zwlekali z jakimikolwiek podwyżkami. Zakłady, szczególnie te największe w zasadzie czekały do ostatniego poniedziałku, by dokonać korekt cenników. I tak wzrosty nie były  dokładnym przełożeniem podwyżki w Niemczech. Przeważnie ceny podniesiono o 15 gr/kg wagi poubojowej i maksymalnie 10 gr/kg wagi żywej.

Tym samym cena tucznika w klasie E zbliża się do 11 zł, a maksymalne stawki za wagę żywą to przeważnie 8,5-8,7 zł/kg netto. Tylko gdy kupujący ma spore problemy z zapewnieniem surowca jest w stanie zaoferować wyższe stawki, są to jednak sytuacje jednostkowe. Obecny tydzień nie przyniósł wzrostu ceny na VEZG, stąd też krajowi skupujący nie kwapią się aby dokonywać korekt w cennikach mimo, że na rynku jak na dłoni widać braki surowca. Co więcej wzrosty na rynku niemieckim z zeszłego tygodnia sprawiły, ze ewentualny przywóz wieprzowiny z Zachodu stał się w zasadzie nieopłacalny.

Potencjał do podwyżek

Analizując ostatnie notowanie cen na VEZG w...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:27