StoryEditor

Dopłaty do loch i prosiąt to za mało. Jak rolnicy z Pałuk walczą o swoje gospodarstwa?

Pierwsze wsparcie produkcji świń w tym roku to blisko 450 mln zł, drugie to już tylko niecałe 30 mln. Obydwa rekordowo szybko wypłacane. Czy to wystarczy, by uratować sektor? Zapytaliśmy producentów świń, co dała im ta pomoc. Czy była ona niezbędna i czy pomogła przetrwać najtrudniejszy okres?
17.09.2022., 14:09h

Produkcja świń: ryzykowny i niepewny biznes

– Od ponad dwóch lat czekamy na poprawę sytuacji ekonomicznej w produkcji świń, która nigdy nie nadchodzi – mówi Kazimierz Zabłocki z Laskowa w pow. żnińskim w woj. kujawsko-pomorskim. Rolnik wraz z synem gospodaruje na 80 ha ziemi. Utrzymuje 80 loch danbred w cyklu zamkniętym w rytmie 3-tyg., od których sprzedaje 1600-1700 tuczników rocznie.

Zabłocki od 19 lat rozbudowywał swoje gospodarstwo, które miało wówczas 4,5 ha i kilka świń. Dziś zastanawia się nad przyszłością tej gałęzi gospodarki.

– Nie wiem, czy dobrze zrobiłem, wiążąc syna z produkcją świń. To dziś bardzo ryzykowny i niepewny biznes – zastanawia się Zabłocki.

W jego gospodarstwie coroczne nadwyżki, rzędu nawet 200 tys. zł oraz dopłaty przeznaczał na inwestycje. Teraz ze względu na sytuację ekonomiczną, środki te są przeznaczane na spłatę bieżących zobowiązań, a i tak, jak twierdzi rolnik, nie na wszystko wystarcza. Jego zdaniem gospodarstwo utrzymuje się, nie pada, ale nie ma na inwestycje, a wiadomo, że bez modernizacji długo nie pociągną.

Kazimierz i Paweł Zabłoccy 1

Więcej muszą zapłacić za energię, wodę, obsługę i opiekę weterynary...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:23