StoryEditor

Energia ze słomianej biomasy - stałe dochody dla rolników i tańsze ciepło dla mieszkańców

Serię postów promujących pozyskiwanej energii z biomasy słomianej zamieścił w ciągu ostatniej doby na swoim profilu w mediach społecznościowych Janusz Kowalski, wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Słoma jest wg. niego świetnym rodzajem biomasy. Pokazał przykład z Grudziądza. 
15.11.2022., 11:11h
Wiceminister Janusz Kowalski podczas wizyty w Grudziądzu dokładnie zrelacjonował, w jaki sposób miasto wykorzystuje energię pochodzącą ze słomianej biomasy. Wykorzystywane są baloty słomy. J. Kowalski twierdzi, że może to stanowić stabilne źródło dochodu dla rolników i zabezpieczenie energetyczne dla gmin. 

– Z Maciej Glamowski Prezydent Grudziądza rozmawiałem o pierwszej w Polsce inwestycji budowy kotła parowego na słomę luźną w OPEC Grudziądz. Nowe dochody dla rolników, stabilne ceny ciepła dla mieszkańców i czystsze powietrze dla Grudziądza. Brawo! – rozpoczął serię wpisów. 


Miejska elektrownia w Grudziądzu (100 tys. mieszkańców) wykorzystuje biomasę do wytwarzania ciepła. 


– Magazyn buforowy na 24 tys. ton słomy dla miejskiej elektrociepłowni w Grudziądzu. Biomasa agro to doskonały sojusznik węgla. Wykorzystanie biomasy w miejskim ciepłownictwie to stałe dochody dla rolników i tańsze ciepło dla Polaków. I czystsze powietrze w miastach! – brzmi kolejny wpis z kujawsko-pomorskiego.

– Tylko biomasa – mówi pan Zdzisław Neumann, który od kilkunastu lat zajmuje się ogrzewaniem budynków szkolnych w gminie Człuchów biomasą agro. Za nami Szkoła Podstawowa w Rychnowach ogrzewana słomą od lokalnych rolników od 10 lat! – napisał, wzmacniając przekaz oklaskami.

– Zespół Szkolno-Przedszkolny Wierzchowo Dworzec w gminie wiejskiej Człuchów w województwie pomorskim ogrzewany jest od blisko 20 lat słomą od lokalnego rolnika! Zobacz! – to już kolejny wpis dot. Człuchowa.

– 60 tys. za ogrzanie słomą przez cały rok 4 wiejskich szkół versus 360 tys. za ogrzanie 4 szkół importowanym węglem. O korzyściach finansowych wykorzystania #biomasa rozmawiam z wójtem wiejskiej gminy Człuchów Pawłem Gibczyńskim i wicewojewodą pomorskim Aleksander Jankowski – napisał po spotkaniu z lokalnym włodarzem.

– Zobacz 2 kotły na baloty ze słomy ogrzewające wiejską szkołę w 11-tysięcznej wiejskiej gminie Człuchów w województwie pomorskim! Dochody dla rolników i tańsze ciepło na obszarach wiejskich – zaapelował na koniec serii Kowalski.


fot.: Janusz Kowalski (Facebook)
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:54