StoryEditor

Dopłaty do zbóż: ARiMR wyjaśnia kiedy rusza nabór!

2 maja br. weszło w życie rozporządzenie dot. uruchomienia dopłat do zbóż. Nadal czekamy na nabór wniosków. ARiMR wyjaśnia kiedy może ruszyć nabór wniosków na te pomoc!

Decyzja o dopłatach do zbóż w tym tygodniu

W ubiegłym tygodniu uzyskaliśmy ważne informacje w biurze komisarza Janusza Wojciechowskiego, wniosek o zgodę KE na uruchomienie dla polskich rolników pomocy krajowej w wysokości 2,1 mld zł na dopłaty do zbóż został złożony w Brukseli, jednak nie wydano nadal zgody na jej uruchomienie. Decyzja najprawdopodobniej zostanie wydana w tym tygodniu. Zapytaliśmy o to również w ARiMR. 

- Pomoc w zakresie dopłat do zbóż może być udzielana dopiero od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej. W związku z tym, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po spełnieniu wszystkich formalnych warunków, umożliwiających realizację programu, udostępni niezwłocznie wszelkie niezbędne informacje i dokumenty wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na stronie internetowej Agencji - podaje rzecznik prasowy ARiMR. Niestety niewiele to wyjaśnia, jednak pewne jest to, że rolnicy będą mieli bardzo mało czasu na złożenie takich wniosków. 

Chcesz dopłatę do zbóż? Szykuj fakturę!

Przypomnijmy, że aby zdążyć ze sprzedażą przed 31 maja br. i otrzymać fakturę od odbiorcy trzeba się pospieszyć. Ceny zbóż poszły w górę, więc może to zachęcić więcej rolników do sprzedaży! Zgodnie z przepisami rozporządzenia nabór wniosków miał się zakończyć 5 czerwca. Jest duże prawdopodobieństwo, że resort rolnictwa będzie musiał przesunąć ten termin. Resort rolnictwa i ARiMR musi zaczekać na oficjalną zgodę z KE na uruchomienie tej pomocy. 

Jakie są stawki dopłat do zbóż? 

Oto wysokość stawek dopłat do zbóż w przypadku sprzedaży tego ziarna w okresie od dnia:

1)     1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,

b)     740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;

2)     11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 620  zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy

b)     1110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych:

1)     do której producent rolny złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027;

2)     stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 7, i liczby:

a)     5,4  – w przypadku pszenicy,

b)     3,7  – w przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Suma powierzchni upraw objętych wsparciem nie może być większa niż 300 ha.

image

Młody rolnik 2024: wypłata premii nawet po 1,5 roku! Jakie zmiany?

image

Dopłaty do zbóż - ARiMR nie ogłasza naboru. MRiRW się myli w sprawie faktur?

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 08:21