StoryEditor

Ceny tuczników: niezdecydowany rynek. Raz wzrosty, raz spadki

Krajowy rynek tuczników zdaje się być niezdecydowany, który kierunek ma obrać. Raz wzrosty raz spadki, a za Odrą cena od wielu tygodniu pozostaje niezmienna.
13.06.2024., 07:39h

Ceny tuczników skaczą

Najpierw w poprzednim tygodniu skupujący podnosili cenniki do poziomu przewyższającego stawki niemieckie. W tym tygodniu wiele podmiotów zredukowało ceny żywca przy braku zmian w Niemczech. Nie bez znaczenia jest tutaj także słabsza złotówka względem euro. Obecnie w naszym kraju skupujący płacą za duże partie towaru do 7,6 zł/kg żywca i do 9,5 zł/kg wagi poubojowej w klasie E. Niestety pośrednicy odbierający tuczniki od mniejszych dostawców płacą dużo mniej. Tutaj cenniki ocierają się o 7 zł/kg żywca.

Giełda VEZG bez zmian

Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów na tzw. dużej giełdzie  kolejny tydzień z rzędu utrzymano poziom 2,2 euro/kg w klasie E. Wprawdzie dane wskazują na zrównoważenie popytu i podaży z lekkim wskazaniem na rosnące zapotrzebowanie na mięso,  to jednak zrzeszenie VEZG nie decyduje się na wzrost rekomendowanej stawki za żywiec.

- Niezbyt rozbudowany asortyment tuczników rzeźnych w dalszym ciągu znajduje swoich nabywców. Stabilne ceny to efekt nowego tygodnia ubojowego - podaje VEZG. 

Ceny tuczników MRiRW

Z notowań Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej z dn. 27.05-2....

Pozostało 21% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:39