StoryEditor

Uprawa ścierniska prosto czy pod kątem?

Żniwa postępują, a co z tym związane, lada chwila czas zabrać się za ścierniska. Pytanie, jaką strategię obrać przy pierwszej obróbce pól po skoszeniu. Uprawiać ściernisko pod kątem czy prosto? Co się bardziej opłaca i lepiej służy glebie?
28.07.2022., 16:07h

Odpowiednia obróbka ścierniska jest bardzo istotnym elementem całego cyklu uprawy, dlatego warto poprawnie zaplanować strategię tego zabiegu. Prawidłowo wykonana uprawa pożniwna redukuje utratę wody z gleby, która odpowiada 50 mm opadu deszczu, co jest szczególnie istotne przy występujących deficytach wody. Taka ilość może zwiększyć plon/ha do ok. 0,5 tony zboża.

Inne ważne funkcje uprawek pożniwnych to przyspieszenie kiełkowania nasion chwastów i osypanych nasion zbóż, wymieszanie resztek pożniwnych z glebą i stymulacja rozwoju życia biologicznego w glebie. Uprawki pożniwne są także skuteczne w walce z chorobami i ze szkodnikami. Wymieszanie resztek pożniwnych z glebą przyspiesza rozkład słomy i stymuluje rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Dogodne środowisko dla szybkiego kiełkowania nasion chwastów samosiewów redukuje zachwaszczenie pola.

Jaka jest różnica w uprawie ścierniska?

Istnieją różne preferencje stylu jazdy podczas pierwszej uprawy ścierniska. Niektórzy rolnicy jeżdżą po polu kultywatorem lub broną talerzową w tym samym kierunku, w którym już zasiali ziarno siewnikiem. Podążają za rzędami zboża i pracują w...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 18:37